Ženy v manažmente: Ako možno podporiť mladé nádejné manažérky

Lisa Haughová z Udemy publikovala v apríli článok, v ktorom píše svoje postrehy o tom, ako je ešte stále ťažké pre ženu dostať sa do riadiacej pozície. Zodpovedá za to jednak ženská povaha, jednaj predsudky prostredia.

Čo sa týka žien, aj tie otvorené a podnikavé dievčatá sa začínajú v čase puberty uzatvárať a bývajú príliš opatrné na to, ako na nich reaguje prostredie, hlavne opačné pohlavie – a sú ochotnejšie zoškrtať svoje predstavy ohľadne kariéry v prospech rodinného života. Prostredie zas tiež reaguje podivne, keď muž chce zostať doma s chorým dieťaťom, ale u ženy sa to berie ako samozrejmosť a nikto sa nad tým nepozastavuje. V spoločnosti i podnikovej sfére ešte stále prevláda názor, že úloha ženy je starať sa o deti a starých rodičov, kým úloha muža je robiť kariéru a nosiť domov veľké peniaze.

Kým sa tento vzorec vnímania nezmení a všetky podniky nezavedú atmosféru inklúzie, budú ženy s chuťou robiť kariéru ťahať za kratší koniec.

Haughová má zopár nápadov, ako to urýchliť:

  • Rovnocennosť partnerov pri materskej dovolenke. Keď Mark Zuckerberg oznámil, že si vyberie materskú dovolenku, reakcie boli od oslavných až po cynické. Väčšina ľudí v podnikoch ešte stále žije v tom, že o rodinu sa má starať žena. U žien je prirodzené, ak chcú zostať s chorým dieťaťom, u mužov vznikajú otázky… Takýto stereotyp treba vykynožiť. Mladé ženy musia mať pocit, že je v poriadku robiť kariéru a mať súčasne vlastnú rodinu a že ich to nerobí automaticky zlými matkami a zlými ľuďmi.
  • Podpora žien zo strany iných žien v riadiacich pozíciách. Ženy v riadiacich pozíciách by si mali prvé vziať pod ochranné krídla mladé nádejné manažérky. Ak tieto majú potrebný potenciál, ale nedožadujú sa samy, nadriadená by mala upriamiť ich pozornosť na túto možnosť. Aj muži v riadiacich pozíciách potrebujú preskúmať svoje vlastné správanie a možné predpojatosti a podporovať šikovných pracovníkov i pracovníčky rovnako, bez ohľadu na pohlavie a zadných myšlienok „však aj tak čoskoro pôjde na materskú“.
  • Manažérske tréningy. Firmy by sa mali viac snažiť implantovať manažérom vnútorné nastavenie a zručnosti na to, aby vedeli podporovať ambiciózna mladé ženy bez toho, aby to viedlo k ohováraniu. Udemy napríklad celkom prešla od hodnotiacich rozhovorov raz ročne na pravidelné, sústavné rozhovory medzi nadriadeným a podriadeným. Takto má manažér jednak lepší prehľad o potenciáli a ambíciách pracovníkov, ale súčasne pre plachšie a menej dravé ženy sa tým vytvára atmosféra vzájomnej dôvery a ženy sa so svojimi plánmi postupne otvárajú.
  • Ženy by si mali veľmi starostlivo voliť partnera. Toto vyzerá ako dosť nepopulárna rada, ale má svoje opodstatnenie – ženy by si už vopred s potenciálnym partnerom mali vyjasniť, ako sa postaví k ich kariére, rodine a deľbe povinností okolo rodiny. Veď aj muži, ktorí uprednostnia rodinu pred prácou, to nemajú na pracovisku ľahké – a toto si musia partneri vyjasniť, aby neskôr nedošlo k sklamaniam a rozčarovaniam.

 

 2,278 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.