Všímajte si!

Dnešná doba sa stále viac zameriava na „celebrity“ – stačí, keď sa v spodkách mihnete na televíznej obrazovke v nejakej nie zrovna najintelektuálnejšej televíznej šou a pozná vás celá republika. Potom to už s vami ide, či sa vám to páči alebo nie – nútia vás vyjadrovať sa k veciam, o ktorých nemáte ani potuchy, a polovica národa sa začne vašimi komentármi dokonca aj riadiť…

Televízne šou hľadajúce talenty sa postarali o to, že každý talentovaný človek má dnes pomerne dobrú príležitosť dať o sebe vedieť. Pracovisko je však odlišné od „Slovensko hľadá Superstar“ – je oveľa konzervatívnejšie. Mnohé vaše podnikové „talenty“ zostávajú ležať bokom bez povšimnutia, pretože manažment sa zameriava na operatívu a kontrolu plnenia úloh, nie na cielené vyhľadávanie a rozvíjanie výnimočných schopností svojho ľudského kapitálu. V časoch ako kríza potom podniky narážajú na to, že hoci v nich niekde existuje potenciál, ktorý by ich dostal na celkom novú úroveň výkonnosti, nevedia o ňom a nemajú ho „pripravený na použitie“.

Práve z tohto dôvodu nie je zahrabanie sa do operatívy a hasenie požiarov dostatočným dôvodom na zanedbávanie rozvoja podnikových talentov! Ak ho totiž zanedbávate, znižujete tým motiváciu a pracovné nasadenie nadpriemerných ľudí a nevdojak ich ženiete do náruče konkurencii, ktorá im tie potrebné príležitosti dokáže poskytnúť.

Podniku však nestačí venovať sa len svojim „talentom“. Aj spoľahliví „robiči“, tzv. B-hráči, si zasluhujú pozornosť – ak ich plne nevyťažíte a nedáte im náročné, podnetné ciele, môžete prichádzať o časť ich výkonnosti – a to je v časoch, keď potrebujete robiť viac s menej ľuďmi, hodne nehospodárne zmýšľanie! (Téme B-hráčov a nevyužitých podnikových talentov sme sa venovali podrobnejšie v Manažéri 51.)

Je úlohou HR úseku, menovite manažéra pre talenty, nájsť si čas a vytvoriť systém, ktorý pomôže nadriadeným rozpoznávať kľúčových pracovníkov a zabezpečiť také podmienky, ktoré ich budú motivovať k najvyššej možnej výkonnosti a maximálnemu nasadeniu svojich schopností. Aby takýto systém však zabral a začal dávať prvé plody, potrebuje nespochybniteľnú podporu vrcholového, stredného i líniového manažmentu, ktorý aspoň na chvíľu denne zdvihne hlavu od operatívy a pozrie sa na svojich ľudí a začne si všímať, ako fungujú a kde majú nevyužité rezervy.

 1,394 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.