Zvládnuť umenie počúvania je katapult, ktorý vás posunie prudko vpred. Tým, že sa posuniete za obyčajný “očný kontakt”, dokážete vytvoriť skvelé spojenie medzi vami a vašim potenciálnym zákazníkom. Ako?
Ponúkame vám 8 tipov Paula J. Meyera, ktoré vznikli z jeho dlhoročných skúseností s počúvaním:
- Keď ostatní hovoria, robte viac, než len počúvajte – sledujte ich tváre!
- Ich emócie sa budú odrážať vo výraze ich tvárí…Uvidíte v nich všetko od podráždenia až po koncentráciu.
- Reagujte na tieto vnemy svojimi vlastnými pohybmi hlavou.
- Skúsení načúvatelia sa počas rozhovoru neobmedzujú len na udržiavanie očného kontaktu a striehnutie, aby si nečarbali po papieri alebo sa nehrali s perom. Využívajú aj neverbálne signály, aby prejavili svoju pozornosť…
- Držte sa blízko svojho partnera. Uprostred konverzácie vás totiž môže náhle vyrušiť hluk v pozadí, napr. spustená tlačiareň alebo hrmotajúca zbíjačka vonku na chodníku.
- V tom okamihu je tu dôvod nakloniť sa k partnerovi a zmenšiť vzdialenosť medzi vami.
- Naklonením sa k partnerovi navyše dávate signál, že chcete zachytiť každé slovo, ktoré povie. Vďaka tomu sa bude váš partner cítiť dôležitejší – vysielate mu práve správu, že ste pripravený počúvať.
3. Pripravte si scénu
- Pokiaľ pozvete niekoho do svojej kancelárie, nenechajte ho sedieť na rovnej kovovej stoličke, keď vy sedíte vo veľkom koženom kresle. Miesto toho radšej zabezpečte, aby ste obaja sedeli na rovnakých typoch sedačiek (a mali hlavy približne v jednej výške).
- Neskrývajte sa za svoj pracovný stôl alebo počítač – vytvárajú zbytočnú psychologickú bariéru medzi vami a vaším partnerom.
- Odstráňte aj všetky ostatné bariéry medzi vami a vašim partnerom (váza s kvetmi, stolový kalendár, kávová kanvica a pod.). Tomu, kto hovorí, tak dáte pocit, že je pre vás rovnocenný partner. Chcete, aby ste na seba rovnako videli a aby ste si boli v kontakte rovní.
4. Nechajte svoje oči putovať. Nefixujte celý čas partnera pohľadom v domnení, že sa staráte o dobrý očný kontakt! Takéto intenzívne “zízanie” ho totiž poriadne zneistí.
- Raz za čas uhnite pohľadom vedľa, aby ste si premysleli a spracovali to, čo ste počuli. Potom však nezabudnite, že ste očný kontakt prerušili a že ho máte znova obnoviť.
- Niektorí ľudia sa pozrú mimo a potom tak už ostanú až do konca konverzácie. Vizuálna stimulácia ich možno priviedla do stavu, keď rozmýšľajú o svojich vlastných veciach a nevenujú už pozornosť tomu, kto rozpráva.
5. Ukľudnite sa. Pokiaľ máte nutkanie prerušiť hovoriaceho, prejaví sa to na vašej reči tela: začnete sa pohupovať zo strany na stranu alebo budete prehnane pritakávať, akoby ste chceli povedať: “Áno, áno, už si povedal, čo si chcel, a teraz nechaj hovoriť mňa!” Tým môžete spôsobiť, že sa bude váš partner cítiť dotlačený do toho, aby rýchlo skončil, a možno preskočí pre vás dôležité informácie.
6. Počúvajte kvôli tomu, aby ste pochopili, a nie, aby ste odpovedali! Takto si udržíte otvorené držanie tela. Nedovolí vám to prekrížiť si ruky na prsiach, čo vášmu partnerovi inak signalizuje, že sa uzatvárate voči informáciám, ktoré k vám poskytuje.
7. Sumarizujte. Bude jasné, že počúvate kvôli tomu, aby ste sa niečo dozvedeli, a nie preto, že len čakáte na správny moment, kedy mu skočiť do reči alebo ukončiť rozhovor.
8. Vydržte počas celého rozhovoru. Keď už raz zaujmete polohu, ktorá signalizuje aktívne počúvanie, držte sa jej! Pokiaľ váš záujem rýchlo opadne, prejaví sa to na spôsobe, akým sa budete čoraz hlbšie vnárať do svojho pohodlného kresla…
- Dá sa celkom presne povedať, kedy netrpezlivý poslucháči prestanú počúvať a začnú premýšľať nad tým, čo povedať ďalej. Ako? Trošku sa od partnera odklonia a ich zrak sa obráti dovnútra. Začnú využívať kratučné pauzy v reči hovoriaceho na to, aby mu skočili do reči a zmenili tok konverzácie.
- Ak budete aj veľmi „ukecanému“ rečníkovi po celý čas signalizovať svoj záujem, dozviete sa možno informácie, ktoré sú pre vás cenné, hoci on im nijakú hodnotu nepripisuje.
4,167 total views, 3 views today