Ivana Košalka poznajú čitatelia manažéra z rubriky Ako tvoriť hodnotu. Manažér so skúsenosťami v riadiacich a štatutárnych funkciách globálne pôsobiaceho koncernu sa pred časom vrátil späť na Slovensko a rozhodol sa pôsobiť ako poradca, ale aj ako priekopník, ktorý pomáha koučingu stať sa bežným riadiacim a rozvojovým nástrojom. Špecializuje sa na rozvoj ľudí založený na budovaní silných stránok, ako i na využitie silných stránok pri zvyšovaní výkonnosti pracovných tímov.
Prečo ste sa rozhodli pridať koučovanie do Vášho portfólia ponúkaných služieb?
V septembri minulého roku som v Trende čítal rozhovor s Janom Mühlfeitom, bývalým CEO Microsoft Europe, o jeho skúsenostiach s koučovaním silných stránok v Microsofte a jeho terajšom pôsobení v roli kouča v mnohých významných podnikoch a organizáciách. V mnohých jeho odpovediach som cítil silnú rezonanciu s mojimi vedomosťami a skúsenosťami, keďže metodikou manažmentu talentov podľa firmy Gallup sa zaoberám už od r. 1999. Povedal som si, že by bolo fajn, keby sme sa dali dokopy a dohodli sa o našej spolupráci v rámci Slovenska a časom možno aj v zahraničí.
Podarilo sa Vám to?
Áno. Jan ocenil, že máme veľmi podobný background (pochopiteľne, ja v oveľa menšej firme). Dohodli sme sa, že mojou úlohou je motivovať moje kontakty k tomu, aby navštívili jeho workshop, kde svojimi jedinečnými skúsenosťami, ale i svojou charizmou dokáže účastníkov nadchnúť pre problematiku rozvoja talentov a budovania silných stránok. Tým účastníkom, ktorí sa rozhodnú po otestovaní svojich talentov pracovať na ich rozvoji, som potom k dispozícii v úlohe kouča.
Koučing si však vyžaduje špecifickú prípravu, resp. tréning. Ako ste to riešili?
Na Janove odporúčanie som si vybral tréningový kurz koučovania silných stránok v Gallupe v Londýne. Bol to 5-dňový intenzívny kurz, vedený dvoma špičkovými inštruktormi. Ako sa ukázalo neskôr, jeden z nich, lepšie povedané jedna z nich, má na svedomí to, že metodika Gallupu sa dnes využíva na rozvoj (nielen) zamestnancov a nie na výberový proces, ako to pôvodne zmýšľal jej tvorca, Donald Clifton.
Čo nám môžete prezradiť o tomto kurze?
Bol to jeden z najúžasnejších týždňov, aké som kedy prežil. Vedel som síce, že Gallup má profesionálne spracovanú metodiku, ale pridaná hodnota poskytnutá skvelými trénermi a úžasnými „spolužiakmi“ predčila aj tie najsmelšie očakávania. Medzi 27 účastníkmi bolo zastúpených 13 národností zo 4 kontinentov, boli medzi nimi mnohí skúsení kouči, ktorí si chceli rozšíriť portfólio koučovacích služieb, ale i vysokí manažéri a interní kouči veľkých firiem ako Barclays, Royal Bank of Scotland, JP Morgan Chase, RWE, PwC a i. Najstarší účastník mal 70 rokov a bol to bývalý generálny riaditeľ veľkej siete pivovarov.
Nebolo pre Vás hendikepom, že ste sa doteraz koučingu nevenovali?
Skôr naopak, dostal som o to jasnejšiu správu, na čo sa mám ako kouč najviac sústrediť (správne otázky a počúvanie). Inak, koučovanie nie je pre mňa úplná neznáma, keďže som inicioval jeden koučovací projekt (mimochodom ocenený cenou HR Gold). V rámci neho sme vo firme robili výber koučov a absolvoval som aj úvodné školenie. A nakoniec, môj manažérsky štýl by som označil za koučovací, takže je to celé asi prirodzený vývoj po tom, čo som sa rozhodol založiť si vlastný biznis. Mimochodom, môj najsilnejší talent je, že som maximalista (Maximizer). Asi nebude náhoda, že tento talent je medzi certifikovanými koučmi Gallupu najviac zastúpený, pričom v celej populácii je až na štrnástom mieste. Ako maximalista mám ambíciu pomôcť klientom dosiahnuť na hranice ich možností.
Môžete prezradiť, aké sú Vaše ďalšie najsilnejšie talenty?
Prečo nie? Rád sa učím (Learner), viem sa sústrediť (Focus), chcem byť výnimočný v tom, čo robím resp. chcem po sebe niečo zanechať, o. i. nejakú tú knihu, ale najmä pomôcť klientom objaviť samých seba (Significance) a rád aj súťažím (Competition).
Podarilo sa Vám tieto talenty pretaviť aj na silné stránky?
Som presvedčený, že áno. V mojej korporátnej kariére sa mi podarilo spolu so spolupracovníkmi dosiahnuť nejeden úspech, získať niekoľko ocenení ako firma i jednotlivec a uplatniť sa aj v medzinárodnom kontexte, ale i v niekoľkých predstavenstvách, radách a pod. mimo nášho koncernu (Maximizer, Focus, Significance, Competition). Hovorím niekoľkými jazykmi (Learner), urobil som si MBA v USA, absolvoval niekoľko kurzov u tých najlepších lektorov v danej oblasti (Learner, Significance). Vlastne by som mohol celý svoj život popísať pomocou rozvoja mojich talentov, ale i popísať, ako sa mi s ich pomocou viac či menej úspešne podarilo kompenzovať moje slabiny.
To určite nie je málo. Máte ešte motiváciu ďalej posilňovať svoje silné stránky?
Som presvedčený, že väčšina ľudí má neutíchajúci záujem zdokonaľovať sa v tom, na čo majú najlepšie predpoklady. Niekedy môže stáť v ceste nejaká objektívna prekážka, ale ľudský talent možno vždy presmerovať tak, aby sa využil tam, kde prekážky nie sú. Keďže som si vybral novú profesiu, pre mňa je to vynikajúca príležitosť, aby som sa mohol do sýtosti učiť. Vždy som sa veľa učil a veľa čítal, ale teraz sa učím a čítam ešte viac. Zúčastnil som sa napríklad najväčšej svetovej online konferencie koučov, zakúpil som si všetky prezentácie vrátane poznámok autorov a ich prepisov, a to mi umožňuje naučiť sa opäť od tých najlepších všetko, čo dnes vynikajúci kouč potrebuje.
My vieme o Vás, že ste minulý týždeň (rozhovor bol robený v 30. týždni) boli na konferencii v USA. O čom bola táto konferencia?
Bola to inauguračná konferencia, ktorú usporiadal Gallup vo svojom sídle, v Omahe, štát Nebraska. Konferencia bola venovaná téme rozvoja silných stránok, zúčastnilo sa jej takmer tisíc hostí, z toho vyše 700 koučov, z ktorých nie všetci sa venujú koučovaniu silných stránok, ale prejavili o túto tému záujem. Keďže rozvoj silných stránok má veľmi silný pozitívny náboj, zažiť ten uragán pozitívnej energie bolo niečo úžasné.
Aké boli najcennejšie poznatky, ktoré ste si z tohto podujatia odniesli?
To je veľmi ťažká otázka, keďže toho bolo veľmi veľa. To najcennejšie, čo som tam získal neboli poznatky, ale nové priateľstvá a kontakty, ktoré sú pre mňa zárukou výmeny skúseností v budúcnosti. Vybral som si už aj kurzy skúsených kolegov – koučov, o rok chcem absolvovať kurz, ktorý kombinuje rozvoj silných stránok s rozvojom produktivity tímov. V rámci môjho kurzu som síce dostal veľa nástrojov na zlepšovanie tímovej práce, ale tento kurz posúva latku ešte vyššie a tam môj Maximizer a Learner nemôžu chýbať 🙂 . Títo dvaja mi moju účasť na konferencii aj trochu predražili – kúpil som si 12 kníh a ešte som musel platiť aj nadváhu :-).
Čo sa týka poznatkov – poučné boli skúsenosti z toho, ako rozbiehali svoj koučovací biznis kolegovia a ako pristupuje k rozvoju silných stránok firma Accenture, ktorej víziou je zohrať v rozvoji zamestnancov podobnú úlohu, ako hrá GE v kvalite. Veľmi zaujímavá bola prezentácia toho, ako Gallup postupne vypracoval metodiku rozvoja talentov a budovania silných stránok v celom priereze ľudského života. Naša komunita koučov silných stránok je presvedčená, že táto konferencia, ktorá sa bude konať odteraz každý rok, znamená začiatok revolúcie v rozvoji ľudského potenciálu, kedy sa čoraz viac firiem a organizácií bude venovať rozvoju silných stránok namiesto odstraňovania slabín. To je tá najlepšia správa, život nás bude viac baviť. Toto všetko môže znieť nezainteresovanému príliš idealisticky, ale Gallup pripravil rozsiahlu technologickú podporu tohto hnutia (Strengths Movement -tak sa to totiž oficiálne nazýva), ktorá umožní ďalej rozširovať už beztak najrozsiahlejší výskumný projekt, aký sa kedy s ľuďmi robil. Kouči dostanú možnosť výmeny skúseností systematickým spôsobom online ako i ďalšie cenné marketingové informácie.
Jedna perlička na záver – vláda štátu Rhode Island sa rozhodla využívať metodiku rozvoja talentov a silných stránok v celom priereze štátnej správy. Viete si predstaviť, že by v našej štátnej správe mohol každý naplno využívať svoje talenty a silné stránky? Ešteže to tak nie je, to by sa nám tu začali hrnúť imigranti 🙂 .
5,096 total views, 3 views today