Po prvých bestselleroch Neobmedzená sila a Zobuď svojho vnútorného obra nie je Anthony Robbins v Európe neznámym pojmom. Tohto roku usporiadal v Bruseli 3-dňový seminár pre 1400 ľudí.
Anthony Robbins je známy predovšetkým v USA. Zmesou rozličných pedagogických a terapeutických prístupov vytvoril svoj vlastný osobitý štýl, ktorý ho v posledných rokoch ženie z mesta do mesta, stavia pred preplnené športové haly a núti pomáhať ľuďom, ktorí nedržia vlastný osud celkom pevne v rukách.
Aj podujatie v Bruseli s názvom Uvoľni svoju vnútornú silu patrilo do kolónky „mega“. Pôsobilo ako perfektne nainscenovaná americká show s hudbou, videoefektmi, fyzickým pohybom a takmer masovou hystériou napätého davu. Už pred začiatkom podujatia vybiehali na pódium ľudia z davu a do mikrofónu hovorili, ktoré časti svojho doterajšieho života by chceli zmeniť.
Vždy som si vybral toho najlepšieho v určitej oblasti, študoval som ho a snažil som sa presne kopírovať spôsob, akým dosiahol svoj úspech. Potom sa na scéne objavil „majster“ Robbins. Vyše dvojmetrový, 36-ročný tréner s príjemnou tvárou, perfektným chrupom, úsmevom herca a vytrénovaným telom vyzerá ako postava z disneyovky. Že to tak nebolo odjakživa, s tým sa netají ani na pódiu, ani vo svojich knihách: kedysi bol tučnučký, nesmelý, zakomplexovaný, bez serióznej profesie a bez šance v živote. To, že sa z neho stal dnešný úspešný podnikateľ, je tiež zásluhou jeho metódy – bol svojím vlastným pokusným králikom.
A v čom spočíva jeho metóda? „Vždy som si vybral toho najlepšieho v určitej oblasti, študoval som ho a snažil som sa presne kopírovať spôsob, akým dosiahol svoj úspech.“
Prirodzene, okrem modellingu je potrebná ešte správna stratégia a vhodný duševný postoj. Robbins svoj postup nazýva neuroasociatívne kondicionovanie (NAC) a tvrdí, že je to jeho vlastná nadstavba nad neurolingvistickým programovaním (NLP). Správne kondicionovanie umožňuje človeku vždy a za každých okolností sa uviesť do špičkového fyzického, duševného i emocionálneho stavu. Ako všetko, vyžaduje si však aj Robbinsova metóda cvičenie, celkom v zmysle moderných teórií kvality: sústavné a nekončiace zlepšovanie (constant and never-ending improvement).
Úspech Robbinsových vystúpení však zabezpečuje niečo celkom iné – jeho osobnosť dokonalého entertainera. Pri sprostredkovaní poznatkov sa spolieha na zábavnosť, poučnosť a osobnú silu. A ešte by sa dala k tomu pripojiť jedna vec – emocionalita. Robbins pôsobí výlučne na emocionálnej rovine. Sám je presvedčený: „Väčšina ľudí čaká zábavu a nie poučovanie.“ Preto pri jeho vystúpeniach na pokyn zaznie hudba, spustí sa video, dôležité veci sa premietnu na plátno. Stále udržiava publikum v pohybe menšími pohybovými vložkami ako vzájomná masáž, vyzvanie objať troch ľudí z okolia a tanec k hudbe.
Vrcholom prvého dňa, ktorý sa ťahal až neskoro do noci, bolo prejsť naboso po rozžeravených uhlíkoch. Táto disciplína začína byť moderná vo výcviku manažmentu, nik ju však nevie predviesť pôvabnejšie ako majster Robbins. Po polnoci už dostal masu do stavu, keď urobí hocičo, čo jej povie. A sám ubezpečuje, že v chodení po žeravých uhlíkoch nie sú žiadne triky. „Zabudnite všetky teórie o vlhkosti nôh a podobne. Žeravé uhlíky sú holt uhlíky, ktoré majú okolo 1000 stupňov celzia. Jedine vhodný vnútorný postoj a držanie tela umožnia absolvovať tento pochod ohňom.“
A skutočne, masa sa vyrúti na povel pred halu, po ceste ju povzbudzujú Robbinsovi technici výkrikmi „yes, yes“, až kým každý neurobí svojich 4-5 krokov po žeravom uhlí.
Druhý deň je venovaný rapportu a jeho vplyvu na utváranie medziľudských vzťahov. Popri tom sa účastníci dozvedia, aké obrovské zmeny možno dosiahnuť pomocou asociácií. Robbins však varuje: aj doma treba cvičiť, pretože je veľmi jednoduché dosiahnuť isté stavy na seminári, v davovej psychóze. Ale len sústavný tréning z nich dokáže urobiť rutiny.
Na tretí deň pracuje Robbins s presvedčeniami účastníkov. Ukazuje, ktoré presvedčenia ovplyvňujú život človeka a ako ich možno zmeniť. V samostatnej a skupinkovej práci sa každý zamyslí nad tým, čo ho ženie a čo ho brzdí. Potom si každý má vymaľovať, aký strašný bude jeho život, ak niečo teraz nezmení. Cez vnútorné obrazy sa Robbins dostáva do nevedomia človeka. Samozrejme, predpokladom je istá ochota účastníkov otvoriť sa.
Až keď sa sála zvíja v bolestiach a víziách strašnej budúcnosti, prichádza ďalší krok – predstaviť si, aký nádherný bude život, pokiaľ sa teraz niečo zmení. Na imaginárnej časovej línii sa potom na fantastickej ceste vymažú alebo „vysvetlia“ všetky temné momenty dovtedajšieho života. To, čo dovtedy ťažilo, má prestať blokovať cestu k zlepšeniu.
Dokonalý zážitok? Na záver azda okorenený troškou trpkej príchute. Len čo dovedie Robbins účastníkov do vrcholnej eufórie, použije všetko svoje umenie na to, aby spropagoval vlastné kurzy. Za 20000 dolárov možno urobiť kompletný výcvik na Havajských ostrovoch, v St. Thomas alebo Palm Springs. A aby rozhodovanie tak nebolelo, kto si ešte v ten deň objedná, zaplatí len 8000 dolárov…
Aj keď je Robbinsovská Mastery University bezosporu užitočná, tento postup nepatrí k etickým obchodným praktikám. To však nič neuberá na sile Robbinsovho učenia. Na rozdiel od všetkých ostatných „guru“ a sektárov totiž nevnucuje ľuďom svoj vlastný postoj, ale využíva ich vnútornú, často potlačenú silu na to, aby dosiahli trvalé zlepšenia pre celý život.
K osobe: Anthony Robbins
Anthony Robbins si urobil meno ako tréner úspešnosti predovšetkým v USA. V roku 1988 opustil dnes 36-ročný tréner oblasť neurolingvistického programovania a vyvinul vlastnú metódu neuroasociatívneho kondicionovania. Pôsobí ako poradca prominentných manažérov, športovcov a politikov (padli mená ako Bill Clinton, André Agassi, Michail Gorbačov a matka Tereza). Mal už dokonca vystúpenie pred britským parlamentom.
Jeho semináre osobného rozvoja absolvovalo medzičasom vyše 1,5 milióna ľudí. Knihy Unlimited Power a Awake the giant within patria k medzinárodným bestsellerom. Súčasný denný honorár za poradenstvo alebo prednášku vraj obnáša 125 000 dolárov.
Zdroj: management&seminar 9/96
2,994 total views, 12 views today