Emočná inteligencia zahŕňa sebauvedomenie, sebakontrolu, motiváciu, empatiu a sociálne zručnosti. Kandidát s týmito vlastnosťami dobre spolupracuje a dokáže sa prispôsobiť zmenám a podporovať ich.
Preto organizácie hľadajú práve takýchto kandidátov – ale ani jedna zo spomínaných čŕt sa netestuje ľahko a väčšinou sa pri odhade intervieweri spoliehajú len na svoj inštinkt. Tu je sedem otázok, ktoré vám pomôžu odhadnúť, ako na tom kandidáti skutočne sú:
- Čo vám najviac prekáža na iných?
Možno túto otázku nepoložíte priamo, ale porozprávate niečo o kolegovi alebo príbuznom, ktorý váš vytáča. A potom sa spýtate kandidáta, či v prác mal tiež nejakého takého kolegu – a ako s tým narábal.
Iste, prefíkaní kandidáti sa sústredia na riešenia, aby predviedli svoju akčnosť – ale vy zisťujete, ktoré veci ich rozčuľujú a ako reagujú na zvláštnosti iných ľudí. Pravdepodobne z toho viete aj odčítať, či chápu, aké dopady má ich vlastné správanie na druhých.
- Porozprávajte mi o dni, kedy sa pokazilo, čo sa len pokaziť mohlo
Aj tu začnete tým, že porozprávate o takomto svojom dni. Tým ho mentálne dostanete do situácie, o ktorej chcete hovoriť. Nechajte si porozprávať jeho zlý deň a ako sa s ním vysporadúval. Zisťujte, či sa nechal problémom prevalcovať, či z neho vinil iných ľudí, alebo či sa orientoval na riešenie. Naše správania máme tendenciu opakovať. Ako pristupoval kandidát k príkoriam? S čím môžeme rátať?
- Porozprávajte mi o kolegovi, s ktorým ste dobre vychádzali, a prečo
Podľa toho, čo porozprávajú – ako vidia sami seba? Čo si cenia na iných? Dá vám to aj predstavu o tom, nakoľko reálne vidí kandidát sám seba. Humor býva dobrý príznak (pokiaľ neznevažuje iných). Ak „dobrý“ vzťah znie ako formálny a nehumorný, tak presne taký je aj váš kandidát.
- Čo by som sa od vás mohol naučiť?
Toto obvykle kandidátov zmätie. Klaďte otázky z neporozumenia a tlačte na kandidáta, aby vám veci vysvetľoval. Reaguje netrpezlivo a frustrovane? Prejavuje sa netrpezlivosť nejako v jeho reči tela? Alebo sa začne pýtať on vás, aby zistil, čo presne nerozumiete? Je schopný vysvetľovať svoje predstavy zrozumiteľne? Overuje si porozumenie? Preberá zodpovednosť za to, že nakoniec pochopíte?
- Povedzte mi o niekom, koho obdivujete, a prečo
Vedome alebo nevedome napodobňujeme niektoré správania ľudí, ktorých obdivujeme. Je človek, ktorého obdivuje kandidát, „ľudský“, inšpiruje a povzbudzuje iných, alebo je to skôr taktický mysliteľ, ktorý radšej pracuje osamote? Tu neexistuje „správna“ odpoveď a netreba zabúdať, že často kandidáti obdivujú práve vlastnosti, ktoré sami nemajú. Počúvajte a overujte si. Dokonca sa môžete spýtať, či na tom, koho obdivujú, vidia aj niečo, čo sa im nepáči…
- Povedzte jednu vec, na ktorú ste skutočne hrdí – a prečo ste na ňu hrdí?
Tu ide o typickú otvorenú otázku, nech sa kandidát rozhovorí. Vôbec to nemusí byť z pracovnej oblasti. Keď hovorí o svojom úspechu, pripúšťa aj spoluúčasť iných? Hovorí o tom, aké pocity vyvolal u iných a ako iní reagovali na neho? Hovorí, ako oslávil úspech? Niekedy sú výhry skutočne individuálny výsledok, ale emočne inteligentní ľudia vedia, že veci sa nedosahujú vo vákuu.
- Keby ste mali svoj vlastný podnik, akých ľudí by ste doňho prijali a prečo?
Tu zistíte, čo si cení kandidát na iných a na tímoch. S akými ľuďmi by uprednostnil pracovať? Sústreďuje sa na ľudí alebo výsledky? Nakoľko by zdieľal ciele s inými? Je skôr nezávislý, alebo potrebuje byť súčasťou tímu?
Podľa článku Harveyho Deutschendorfa,7 Interview Questions For Measuring Emotional Intelligence pre Fast Company.
2,965 total views, 1 views today