Príjemná rodinná atmosféra vo výrobnej fabrike?

Imrich Mészáros, Camfil s.r.o.: 

Často od návštevníkov našej spoločnosti počúvame, že ich prekvapuje príjemná, takmer „rodinná“ atmosféra v našej firme. Veľmi príjemne sa to počúva a tiež to tak vnímam, no často si aj kladiem otázku: ako sme to všetko dosiahli?

V priebehu mojej kariéry som už prešiel aj viedol niekoľko výrobných závodov, menších aj stredných, väčšinou so zahraničnou účasťou, no určite ani v jednom z nich sme nemali pracovnú atmosféru takú priateľskú, rodinnú, ako v mojej súčasnej spoločnosti.

Na atmosféru v podniku vplýva nepochybne špecifickosť kultúry v materskej spoločnosti, určite aj národnostné špecifiká krajiny materskej firmy, a samozrejme veľmi dôležitú rolu vo firemnej klíme zohráva lokálny manažment, aj typy zamestnancov, ktorých sme si na spoluprácu vybrali.

V našom prípade nastala súhra všetkých predpokladov. Materská firma má švédsku kultúru a je to rodinný podnik s 50-ročnou tradíciou, zameranou na trvalú udržateľnosť vo všetkých oblastiach. Je to druhá spoločnosť, kde som dostal šancu vytvárať úplne nový kolektív. Tentokrát som však mal oveľa lepšie predpoklady – každý z prvej malej skupiny zamestnancov (asi 25 ľudí) si na vlastnej koži precítil firemnú atmosféru priamo vo Švédsku, v rodisku spoločnosti. Zanechalo to u nich veľmi hlboké, pozitívne spomienky. No a táto malá skupina potom začala budovať a rozširovať slovenskú dcérsku spoločnosť s takým zážitkami – a trvá to dodnes.

Ale každé dobré „manželstvo“ sa z času na čas stretne aj s kritickou situáciou. Je nesmierne dôležité, ako k nim obe strany pristúpia. Už od začiatku sme si prizvali odborníkov na „človečinu“ a pomocou ich rád a návrhov sme sa prehrýzli aj cez ťažké chvíle – s menšími ujmami a väčšími úspechmi. Tak postupujeme aj naďalej a výsledkom je, že dobré kolegiálne vzťahy aj napriek občasným zaiskreniam pretrvávajú.

A čo je dôležité pre mňa? Aby som v prvom rade držal lokálny manažment v úžasnej súhre a entuziazme, aby sme si udržiavali vzájomné pochopenie aj v tých ťažších situáciách a aby sme mali spoločný cieľ – byť „first choice“ zamestnávateľom, teda takým, ktorého si volíte ako prvého. Rovnako dôležité je aj udržiavanie motivovaného vnútorného nastavenia všetkých zamestnancov – operátorov, skladníkov, údržby, administratívy a ostatných na špeciálnych pozíciách. Potrebujeme sledovať každý, možno zdanlivo nepatrný rozdiel v nastavených dohodách a riešiť odchýlky. Potrebujeme mať vždy otvorený dialóg a hľadať neustále zlepšovanie pracovných vzťahov, no s prihliadnutím na rozdielne „naformátovanie“ ľudí (my sa opierame predovšetkým o typológiu DISC), na ich súkromné zvláštnosti a podmienky. Takto nám to funguje – a funguje to harmonicky.

Je to určite časovo náročný každodenný projekt, kde sa neustále zlepšujem aj ja osobne. . Preto ma teší, že jeho ovocie vnímam nielen ja, ale aj naši návštevníci.

Nedávno sme sa pustili aj do projektu efektivity pracovných miest, kde si osobne prechádzam výstupy aj očakávania každého pracovného miesta spolu aj s projektovým tímom. Bežne takýto projekt vyvoláva obavy a niekedy aj odpor u zamestnancov. U nás stačilo pár stretnutí na vysvetlenie cieľa a postupu v projekte a reakcia bola pozitívna. Je úžasné sledovať výsledky pozitívneho nastavenia nášho prostredia, vďaka ktorému sa nám tú takmer rodinnú atmosféru darí dlhodobo udržať aj po rokoch.

Fotografia použitá z tlačenej verzie čísla.

 1,827 total views,  10 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.