Každý riaditeľ podniku túži po tom, aby jeho ľudia boli inovatívni a prichádzali s nápadmi. Ale koľko z nich skutočne aj vážne mieni to, čo hovorí? Skutočne veria v to, že aj radoví pracovníci môžu inovovať? A dávajú im dostatok priestoru a zdrojov na to, aby zlepšovali?
Prieskum medzi 3.500 pracovníkmi z USA, Kanady, Veľkej Británie, Nemecka a Indie viedol k vytriezveniu: aj keď väčšina pracovníkov hovorí, že inovácia je vec každého, nie všetci majú aj reálne zdroje, ktoré by im umožnili inovovať. Hoci 90% pracovníkov z nižších úrovní je presvedčených, že by sa mali podieľať na zlepšovaní, len 60% je do nich v skutočnosti aj zahrnutých. Najčastejšie preto, že manažment im nevytvára priestor a príležitosť, aby zlepšovali, a neprejavuje o zlepšovanie ani naozajstný záujem.
Vyššie vrstvy manažmentu majú pre zlepšovanie jasne k dispozícii čas, podporu a zdroje, ale obyčajní pracovníci len zriedkavo cítia, že všetko toto majú. Jedna z častých odpovedí: „Je jedno, s akým nápadom prídete, šéf nástojí na to, aby sa to robilo podľa neho.“
Toto sú smutné zistenia. Ak záujem o inovácie zo strany manažmentu vyznie ako prázdne reči, nečudo, že pracovníci sa stávajú pasívni a cynickí. Dokonca aj tí, ktorí majú prirodzené sklony zlepšovať, bez patričnej podpory od nadriadeného a bez zdrojov po čase zostanú ľahostajní.
Lídri potrebujú pochopiť, že zlepšovanie a inovácie sú vec každého, nie len zopár supervzdelaných jedincov na správnych pozíciách. Mali by hľadať spôsoby, ako podporiť a rozvíjať nápady prichádzajúce od obyčajných pracovníkov. Mali by oslavovať ich príspevky (napr. na tabuliach a mítingoch), mali by si urobiť čas pre rozhovory s nimi a zisťovanie, či nemajú nápady, ktoré by podniku pomohli, a mali by sa postarať, aby pracovníci mali k dispozícii aspoň nejaký priestor pre zlepšovanie. Nemusia to byť hneď veľké rozpočty; niekedy postačí mentor a pol pracovného dňa voľna do týždňa, aby sa dalo sedieť nad nápadom a doviesť ho do realizovateľnej podoby.
1,437 total views, 2 views today