Niektoré problémy ošetrujeme znova a znova, pretože sa nám opätovne vracajú. To značí, že riešenie, ktoré sme vymysleli pôvodne, je síce schodné, ale nie je optimálne – inak by sme problém odstránili.
Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov. Dnešný článok je z blogu z 28. 12. 2013. |
Ako však pristupovať k problémom, ktoré sa buď opakujú, alebo už od začiatku vyžadujú netradičné riešenie? Ak si k problému sadneme s tým, že ho ideme vyriešiť, naša myseľ sa automaticky pustí tou najjednoduchšou a najviac vychodenou cestičkou (a vyprodukuje „viac toho istého”). Dostaneme len štandardné, najrýchlejšie a najpriehľadnejšie riešenie.
Ak sa však na nejakých 10 minút posadíme k oknu a len tak pozeráme von a nepremýšľame nad problémom, ale necháme myseľ voľne putovať, mozog prejde do kreatívnejšieho módu. Začne vyberať nápady z neočakávaných kontextov. Práve tento druh podvedomej kreativity vedie k prielomným riešeniam.
Nie je to nič nové – najlepšie riešenia prichádzajú vždy, keď zmeníme miesto, zmeníme činnosť alebo sa sústredíme na chvíľku na niečo celkom iné. Vtedy sa myseľ preladí na „všetko je možné” a začne hľadať riešenia, ktoré by nám pri zabehanom, rutinnom myslení vôbec neprišli.
6,283 total views, 5 views today