Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.
Dnešný článok je zo SuperTipu 11 (2003):
Organizačná evolúcia. Nový trend? Kdeže! Poobzerajte sa okolo seba a nájdete mnoho organizácií, ktoré sa vyvíjali, aby dokázali zvládnuť ustavičné premeny. Vlastne všetky firmy, ktoré prežili obdobia recesie, museli si vytvoriť mechanizmy, ako sa so zmenami vysporiadať…
A ak sa pozriete na niektoré „nesmrteľné“ firmy ako GE, Wal-Mart a IBM, možno objavíte istú formu evolúcie, tvoriacu samotnú podstatu ich dlhovekosti. Áno, jedným z dôkazov, že firmy sa vyvíjajú, je ich schopnosť prežiť aj navzdory zmenám v prostredí a zmenám v štábe.
Organizácie nie sú precízne naprojektované ekonomické mašinérie pôsobiace v stabilných a predvídateľných podmienkach. Ako hocijaký iný živočíšny druh, aj organizácie sú žijúce organizmy. Sú to adaptívne systémy, prepojené a interagujúce s inými živými a adaptívnymi systémami a ich ustavične sa meniacim spôsobom života. Neriadia zmenu – vysporadúvajú sa s ňou pomocou evolúcie.
Pre schopnosť organizácií vyvíjať sa sú kľúčové tieto faktory:
- Existenčné oprávnenie – jediný a najzákladnejší, nemenný dôvod, pre ktorý organizácia existuje. Bez tohto dôvodu (nazývame ho aj misia firmy) nemá organizácia právo prežiť v danom prostredí.
- Učenlivosť, teda schopnosť učiť sa alebo sa zbavovať nevhodných návykov tým, že sa celý systém podriaďuje sérii disruptívnych zmien – zámerne alebo náhodne – a svoje poznanie o tom, čo funguje, premieňa na nový spôsob života. Niektoré zo symptómov efektívne sa vyvíjajúcej organizácie sú:
- Úprimná viera vrcholového manažmentu v samovývoj organizácie a odhodlanie podporiť tento samovývoj.
- Ohľady na zabehané zvyklosti a ochota zmeniť zvyky, ak nevedú k želaným výsledkom.
- Pozitívna spätná väzba na posilnenie počiatočných úspechov pri celopodnikovom učení sa zo skúseností.
- Pracovníci poháňaní vôľou prekonať strach zo zmeny (netreba príkazy alebo dodatočnú motiváciu).
- Sústavný empowerment pracovníkov cez:
- zosúladenie individuálnych cieľov a vízií s podnikovými
- sústavný rozvoj kompertencií potrebných pre samorozvoj
- vytváranie priepustných hraníc medzi útvarmi pre podporu prieniku poznatkov
- podporovanie procesu prirodzeného výberu pri tvorbe a udržiavaní pracovných vzťahov
- spoliehanie sa viac na podnikateľský inštinkt ako na osvedčené postupy.
1,305 total views, 1 views today