Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.
Dnešný článok je z blogu z 29. júna 2016.
Tí najlepší lídri zamestnávajú chytrých ľudí, aby pre nich robili a realizovali ich predstavy. Niekedy sa stane, že podriadení sú chytrejší ako ich šéf – napríklad sú väčší experti, skúsenejší a so širším rozhľadom. Čo vtedy?
- Možno cítite obavu zo svojich podriadených a ich expertízy. Zvážte, či sa zakladá na realite. Veľmi často robíme tú chybu, že svoje slabé stránky porovnávame so silnými stránkami ľudí okolo nás. Takže sa pýtajte, kde ležia vaše silné stránky a ako týmito silnými stránkami dokážete podporiť silné stránky vašich expertných podriadených.
- Ak máte pochybnosti o vlastnej vhodnosti ako šéfa expertov, nezameťte ich pod koberec. Ak budete v kontakte s nimi skrývať a zakrývať svoju neistotu, prejaví sa na rozhodnutiach, ktoré urobíte – a poškodí vzájomnú dôveru.
- Poraďte sa s manažérmi, ktorí sa v minulosti ocitli v podobnej pozícii. Pýtajte sa ich, ako to zvládli, čo robili a prečo to zabralo.
- Postavte svoje pôsobenie na spätnej väzbe – dávajte ju podriadeným, ale si ju od nich aj vyžiadajte. Nesnažte sa hodnotiť podriadených v oblastiach, pre ktoré nemáte potrebnú expertízu. Držte sa oblastí, ktoré posúdiť dokážete. A žiadajte si od pracovníkov postrehy k štýlu, akým ich vediete. Pokiaľ budú rozumné/realizovateľné a vy ich zrealizujete, zvýšite vlastnú dôveryhodnosť v ich očiach. Ak sa rozhodnete ich neprijať, zdôvodnite svoje rozhodnutie. Pamätajte: nielen vy nevidíte do ich hláv, ale rovnako ani oni nevidia do tej vašej.
- Podporujte svojich podriadených. Už sme spomínali, že všetci máme isté silné stránky. Používajte tie svoje, aby ste im pomohli ľahšie a rýchlejšie dosahovať ciele. Vytvárajte im priestor pre samostatné rozhodovanie a iniciatívu.
- Nepristupujte k nim z pozície “nadriadeného”. Máte do činenia s ľuďmi, ktorí sú najmenej na vašej mentálnej úrovni – tak sa k nim správajte s patričným rešpektom ako k rovnocenným. Takisto vyžadujte, aby sa oni s presne takým rešpektom správali k vám.
3,437 total views, 1 views today