Systematický manažment vášho času vám umožní vyšetriť si čas a viac sa koncentrovať na skutočne dôležité úlohy. Paradoxné je, že mnohí ľudia vám presne povedia, ako si riadiť čas, ale pritom to nerobia.
Časový manažment súvisí skôr so sebamanažmentom ako s metódou práce.
Časový manažment súvisí skôr so sebamanažmentom ako s metódou práce. Dôležité je získať správny cit pre to, čo človek celý deň robí. Často najdôležitejšou úsporou je zmena zopár drobností. Držte sa týchto pravidiel:
- Stanovte si jasné osobné a pracovné ciele. Len jasné ciele vám pomôžu stanoviť priority a robiť rozhodnutia. Udržiavajú vám prehľad a koncentrujú vaše sily. Už Seneca povedal: „Kto nepozná prístav, kam mieri, pre toho žiaden vietor nie je priaznivý.“
- Robte si zoznam potrebných činností a stanovujte priority. Úlohy A sú veľmi dôležité, úlohy B sú dôležité a úlohy C sú menej dôležité. Začínajte vždy s najdôležitejšími úlohami – keď vám nezvýši čas, len menej dôležité veci zostanú nevybavené.
- Plánujte si každý pracovný deň a týždeň. Za základ použite svoj zoznam činností, ktoré treba urobiť. Plánujte najradšej večer, jeden deň vopred, alebo najneskôr v daný deň ráno. Nezaplňte si však viac ako 60% disponibilného času, pretože si potrebujete nechať priestor pre nečakané veci! Držte sa priorít.
- Vyhýbajte sa vyrušeniam. Dôležité úlohy vybavujte v čase, keď býva u vás menej vyrušení, pretože čím častejšie vás vyrušujú, tým viac klesá efektívnosť riešenia danej úlohy. Ak máte skutočne dôležité úlohy, zabarikádujte sa v kancelárii a nenechajte sa rušiť.
- Pri každej úlohe sa pýtajte, či sa nedá delegovať, termínovať, eliminovať alebo racionalizovať. Delegovanie je dobré pri nutných úlohách, ktoré však nemusíte urobiť osobne. Termínovať znamená odsunúť na neskôr. Eliminovať znamená preskúmať, či úlohu vôbec treba urobiť, alebo spokojne môže skončiť v koši. Racionalizovať znamená preskúmať, či sa úloha nedá urobiť rýchlejšie a efektívnejšie inak než zabehaným spôsobom.
- Používajte časový plánovač alebo organizér. Na efektívny manažment času potrebujete nástroj. Pozor! Organizéry sa hodia len pre ľudí systematických, logických a organizovaných (tzv. ľavomozgových). Ak k nim nepatríte, nenechajte sa zviklať svojou neschopnosťou plánovať si deň. Pre vás existujú iné pomôcky. Vrátime sa k nim nabudúce.
- Pravidelne analyzujte svoje pracovné postupy. Píšte si týždeň-dva, čím trávite čas na pracovisku. Zistite, ktoré aktivity vás oberajú o čas, a zbavte sa ich.
3,601 total views, 6 views today