Manažér 89 (2/2018)

V júnovom zošite Manažéra sa poradca John R. Spence podelí o svoju techniku strategického networkingu, čiže ako si vybudovať sieť, ktorá vás posunie vpred. Bližšie sa pozrieme na nové výzvy v rozvoji ľudských zdrojov, tzv. HR 3.0, z viacerých pohľadov rozoberieme problematiku mileniánov na pracovisku i rozvoja líderských zručností, vrátime sa k otázke podnikovej kultúry a jej dopadu na výkonnosť, ale aj ochotu ľudí učiť sa nové veci. Pozrieme sa, ako aj veľké podniky vedia naštartovať kreativitu zamestnancov, a ukážeme si, kde zlyhávajú obvyklé spôsoby dosadzovania lídrov.

Helena Reháková fotoSlovo na úvod

Milí čitatelia,

tento zošit Manažéra vznikal “horúcou ihlou” – a podpísala sa pod to technika… Tak na stránke redakcie, ktorá bola dobrý mesiac off-line (prerušený dátový kábel) a musela pracovať dobreže nie spôsobom “písací stroj”, ale nečakane to zachytilo aj pravidelného prispievateľa Kena Moorea. Aj on mal problémy s počítačom a o svoj článok prišiel, ale prisľúbil, že v budúcom čísle sa už znova podelí o svoje postrehy. A aby toho nebolo málo, tak i Owen Fernandes je tentokrát natoľko vyťažený, že sa čitateľom znova ozve až v najbližšom Manažérovi. V tomto zošite ich rubriky zaplní redakcia a bude dúfať, že náhradné postrehy sa vám budú hodiť tiež.

V období od minulého čísla sne urobili ešte jednu úpravu. Aby sme aj nečlenom sprístupnili niektoré “členské” články zo starších i aktuálnych zošitov, zaviedli sme rubriku 24 hodín, kde budeme vyťahovať “z trezoru” 😉 články a na 24 hodín budú verejne prístupné pre všetkých. Takže od 11. júna 2018 je každodenne na stránke čo čítať, aj keď nie ste práve člen. (Členovia, tí to majú lepšie – tí môžu čítať hocikedy hocičo a môžu využívať plnú silu vyhľadávacích hesiel. Z toho plynie poučenie: staňte sa tiež členom – ak ním už nie ste! 🙂 )

Tak, a teraz už len jedno – príjemné čítanie!

Helena Reháková, redakcia Manažéra/ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
Vzostup na úroveň vlastnej neschopnosti: Peterov princíp
Vzdelávanie v oblasti ľudských zdrojov, ktoré nestarne

Hovorí sa o tom:
HR 3.0: Ľudské zdroje vo veku automatizácie
Problém nie je sexizmus, ale podniková kultúra

Vzory, ktoré inšpirujú:

John “Bob” Spence: Networking nie je vec kvantity

Poradca a kouč John R. Spence venoval svoj život networkingu. Na rozdiel od obvyklej predstavy, že „treba tam ísť a zozbierať vizitky“, John Bob hovorí, že menej je niekedy viac. Netreba rozhodiť siete naširoko, ale treba sa skôr sústrediť na zopár strategicky dôležitých prvkov a na tých si vybudovať svoj úspech.

Líderstvo:
Ako vytvárajú vynikajúci lídri silné tímy?

Vynikajúca tímová práca má nezávisle od firmy a odvetvia vždy jedno spoločné – je zastrešená lídrom so špecifickým prístupom, ktorý je stelesnením vyznávania tímovosti, schopnosti deliť sa o úspech s tímom a intelektuálnej a emocionálnej spôsobilosti lídra oslovovať široké spektrum osobností.

Ivan Kosalko fotoOd talentov k silným stránkam:
Vodcovstvo založené na silných stránkach

Všetci ľudia majú kapacitu na to, aby sa stali lídrami. A nezávisle na tom, či má človek ambíciu stať sa lídrom, každý sa počas svojho života ocitne v pozícii, v ktorej sa od neho očakáva, že sa zachová ako líder. Ivan Košalko rozoberá, akí ľudia majú najlepšie predpoklady na to, aby sa stali dobrými lídrami.

eva gaborikova fotoMultikultúrny biznis:
Ako môže medzikultúrny kouč pomôcť firme?

Firmy si svojou komunikáciou navonok i dovnútra vytvárajú istý imidž. Preto je dôležité vedieť, aký komunikačný štýl treba nasadiť a ako sa prispôsobiť štýlu partnerov. Eva Gáboríková z pohľadu medzikultúrneho kouča uvádza niekoľko príkladov, kedy takýto kouč dokáže pomôcť.

Vedieme k výkonnosti: 
Agilné ciele: miesto SMART skúste FAST

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Ako viesť mileniánov?

Dosahujeme ciele: 
Nepríjemná úloha? Skúste urobiť aspoň prvý krok

Zlepšujeme:
Ako aj vo veľkých podnikoch z dobrých nápadov môžu vzniknúť biznis-príležitosti

HR inšpirátor:
Sú vaši lídri pripravení rozvíjať sa?

Miera, v akej prostredie v podniku podporuje rozvoj a rast, priamo ovplyvňuje ochotu lídrov rozvíjať sa. Každý podnik má vytvorenú istú štruktúru – a táto môže rozvoj a rast podporovať, alebo ho môže potláčať.

Z praxe:
Prečo zlyhávajú programy rozvoja líderských zručností?

Podniky sa dokážu vyhnúť bežným chybám pri rozvoji lídrov a zvýšiť úspešnosť programov rozvoja líderských zručností tým, že ich prispôsobia konkrétnemu kontextu, spoja ich s aktuálnou prácou alebo projektom, preskúmajú vnútorné nastavenie účastníkov tréningu a vyhodnocujú dopady tréningu na aktuálnu výkonnosť jedincov či útvarov. Tento prístup pomáha navyše dosahovať ciele rýchlejšie a lepšie, šetrí peniaze i čas a zlepšuje pracovnú klímu v podniku.

Pod lupou:
Keď detské choroby pominú, hrozia „dospelácke“: problém dospelosti firmy
Ivan Burger foto

Keď sa firma po svojom zložení alebo po veľkom rozšírení stabilizuje, postupne prichádza obdobie dospelosti, hovorí Ivan Burger. V ňom budovateľské nadšenie pomaly utícha, prichádza rutina, zabehanosť, produktivita, stereotyp, ale bohužiaľ aj separácia úsekov, ploty a silá medzi oddeleniami – „my spolu“ sa mení na „my, vy a oni“. Nie je to iba o vzťahoch, lebo ako hovorí klasik, „kultúra zhltne stratégiu na raňajky“.

Tipy, triky, techniky:
Kedy vzdelávanie povedie k učeniu sa a zmene správania?
Ako presvedčiť vedenie, že je načase dať do poriadku podnikové procesy?
Keď networkujete, prestaňte sa pýtať “Čo robíte?”

Motivačný citát:
Keď ti chýba potrebná schopnosť
Rovnováha medzi súkromím a prácou
Presvedčenia hýbu svetom
Všade samé problémy
7 osvedčených stratégií pre vnútornú silu

Do Vašej knižnice:
Mileniáni na pracovisku

Kútik pre osobnosť:
4 neúmyselné chyby, ktoré náš mozog robí, aby nás chránil (a ktorými nás v skutočnosti sabotuje)
Nebojte sa začať znova

Impressum:

 Manažér. Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty tretí. Zošit 89 (2/2018). Dátum vydania: jún 2018. Uzávierka čísla: 10. 06. 2018.

ISSN 1335-1729, EV 614/08.

Doteraz vydané zošity (pre obsah zošita kliknúť na jeho označenie pod obrázkom).

logo ibis partnerVydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je rozpísaná tu. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj newsletter, ktorý priebežne prináša oznamy o aktualizácii databázy článkov.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Ilustračné snímky sú z databáz Photospin a Pexels.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 09. 2018.

Zdroje použité v tomto čísle: Bildung aktuell, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Harvard Business Review, Leadership Excellence Essentials, LinkedIn Pulse, Managementwissen Online, McKinsey&Company, Mind Movies, MIT Sloan Institute of Management, Training Magazine, Vignettes Learning.

 3,975 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.