Existujú dva typy lídrov – jedni trávia väčšinu svojho času s tímom a v tíme, iní zas s klientmi, networkingom a pohybom v rámci organizácie. Obvykle máme silnejšie vyvinutú jednu preferenciu – je to dané buď naším vnímaním roly lídra a náplne danej riadiacej pozície alebo jednoducho povahou.
Ak sa oprieme o typológiu DISC, tak „navonok“ sa orientujú skôr typy D a I, kým „dovnútra“ sa orientujú skôr typy C a S.
Od toho, aký typ lídra sme, záleží aj spôsob, akým riadime.
Riadenie „znútra“ obsahuje obvykle tieto činnosti (pričom líder ich uplatňuje v rôznej miere podľa vlastného osobnostného typu):
- výsledková orientácia
- koučing a podpora tímu
- budovanie atmosféry v tíme
- informovanie, vzájomné učenie sa a výmena skúseností
- monitorovanie výsledkov a kvality práce
- líder je vždy prítomný a možno sa na neho vždy obrátiť
- riešenie prípadných konfliktov.
Riadenie „navonok“ pozostáva z nasledovného (zasa rôzne silne zastúpeného v závislosti od povahy):
- zapájanie sa do firemných aktivít
- networking a vytváranie kontaktov
- vysoký podiel delegovania
- osobný branding, manažovanie vlastného postavenia
- socializácia v rámci a aj mimo firmy
- kariérne myslenie
- zapojenie sa do firemnej politiky
- verejná viditeľnosť (napr. konferencie, prezentácie).
Na prvý pohľad je jasné, že kým prvý typ lídra buduje skôr tímovú prácu a atmosféru, druhý sa stará pre svoj tím skôr o prísun príležitostí. Pozor – kvalita práce je „povinný cvik“! Ale každý z týchto lídrov má potrebu obklopiť sa inými ľuďmi a kým toho prvého môžeme používať na rozvoj (mladých) tímov, ten druhý typ je ťahúň pre dôležité podnikové projekty obsadené dostatočne profesionálne zdatnými ľuďmi.
Keď sa sústreďujeme na riadenie „zvnútra“, uniká nám perspektíva a vzájomná previazanosť práce v podniku, osobne nerastieme (alebo len minimálne) a máme tendenciu chodiť vo vyšľapaných koľajach. Navyše ak sme stále „poruke“, zvyknú si podriadený spoliehať sa na našu radu a strácajú samostatnosť.
Na druhej strane, ak príliš zapadneme do riadenia „zvonku“, strácame pochopenie pre ťažkosti každodennej práce. V okolí síce žiarime, ale niektorí členovia tímu si môžu prichodiť potlačení. Navyše máme tendenciu naváľať toho na náš tím priveľa, pretože sa nám páči každá zaujímavá výzva – ale odpracovať si to musia iní…
Podstatné je zladiť vždy tri veci: manažéra, jeho tím a úlohu.
Takže ako vyzerá rada? Podstatné je zladiť vždy tri veci: manažéra, jeho tím a úlohu. Pretože úlohy bývajú rôzne, potrebuje mať manažér vybudovanú zručnosť postupovať v oboch typoch situácií a riadiť chvíľu „zvnútra“ a chvíľu „zvonka“. Potrebuje poznať, aké typy ľudí v tíme má, a tomu prispôsobiť svoj prístup. A potrebuje chápať, že zahrabanie sa vo vnútri tímu sťažuje prístup k zdrojom tak jemu, ako aj jeho tímu – a tým vlastne poškodzuje jeho efektívnosť.
1,617 total views, 7 views today