Keď na pracovisku “udrie” Amor – čo (ne)urobiť?

Jar zobúdza nežné city (a hormóny) a pri tom, koľko času trávime na pracovisku, je tu šanca, že tam vbehneme do cesty nejakému Amorovmu šípu.

Je rozumné pripomenúť si všetky tie problémy, do ktorých sme nasmerovaní, ak sa nám niečo také prihodí. Tu sú tri tipy, čo urobiť a čo nie.

Urobiť: Mysli skôr, ako hovoríš

Než začneme skladať komplimenty kolegovi/kolegyni, najprv si premyslime, ako nesprávne by mohol byť náš kompliment pochopený alebo vytrhnutý z kontextu. To sa týka najmä ľudí v nadriadenej pozícii.

Ak už kontakt, tak nech je profesionálny a slušný: „Prajem prekrásny deň!“ Rozhodne nie „Vám to ale dnes svedčí, Marienka!“ A už rozhodne nie sexuálne podfarbené vtipkovanie alebo narážky – ani smerom k tretím osobám.

A čo ak chcete prejaviť podriadenému/podriadenej hlbší záujem? Riskujete odmietnutie, posmech a klebety. „Nie“ je „nie“ za každých podmienok a v hocijakom prostredí. Buďte teda pripravení okamžite sa pri prvom náznaku nesúhlasu stiahnuť a už danú vec nikdy neotvárať, pretože inak riskujete obvinenie zo zneužívania nadriadenej pozície.

Čo je horšie, ak budete voči podriadenému/podriadenej nepríjemní alebo si na svoju obeť po odmietnutí „zasadnete“, ovplyvňujete tým celkovú kultúru práce v svojom tíme. Niektorí ľudia vás začnú kopírovať, iní sa pred vami začnú ukrývať – a rozhádate si celý tím. Navyše sa môžu začať šíriť chýry o tom, že niekomu nadržiavate a čo za mimopracovné služby vám poskytuje, keď mu/jej nadržiavate… Takže si dávajte pozor na rovnaké prideľovanie pozornosti, na neurážlivý slovník i verbálny prejav a na to, že nikdy nič nebudete naznačovať.

Extra ľahkými obeťami na pracovisku pre pokusy o sexuálne zblíženie bývajú mladí ľudia. Najmä ak je to ich prvé zamestnanie, nemusia poznať svoje práva zamestnanca a nemusia vedieť, ako sa proti tomu chrániť. Na jednej strane môžu začať považovať sexuálne narážky a obťažovanie za súčasť pracovného života (a neskôr to budú reprodukovať), na druhej strane môžu mať strach ozvať sa s niečím takým a vystúpiť proti staršiemu a skúsenému kolegovi.

Pre tieto prípady potrebuje mať manažér otvorené oči a uši a ak registruje nejaké napätie v tíme, mal by sa daného človeka priamo spýtať. Ak zistí, že skutočne ide o neželané obťažovanie, mal by obeti poradiť, ako sa má nabudúce zachovať (t.j. nestavať ju do pasívnej pozície), mal by si pohovoriť s človekom, u ktorého sa predpokladá obťažujúce správanie (aby si overil, či to nie je len skreslená interpretácia precitlivelej obete), prípadne pohovoriť s ostatnými kolegami (aby ukázal, že táto téma sa pod koberec zametať nebude) a odovzdať vec útvaru ľudských zdrojov, ktorý má na takéto prípady vytvorené procesy.

Nerobiť: Dotýkať sa, zízať alebo robiť vulgárne gestá

Nikdy neskúšajme kolegu/kolegyňu nečakane objať (ani potľapkávať po pleci a iných častiach tela), bozkávať na líce, zakrývať im rukami oči alebo hocijako inak fyzicky ich obmedzovať (napríklad približovaním ich zatláčať do kúta a podobne). Všetko, čo si ten druhý môže vysvetliť zle, je tabu.

Ak vás pochytí Amor, môžete považovať otieranie sa alebo ľahké dotyky za „nenápadné“ – ale o tom, či sú nenápadné a či sú vítané, nerozhodujete vy, ale váš objekt citového vzplanutia. Oveľa výhodnejšie je, ak samotné pracovisko zastáva a presadzuje politiku „nedotýkania sa“; mnohí ľudia reagujú zle už na letmé dotyky. Samozrejme, podanie ruky sem nepatrí, ale ten zvyšok už áno. V takomto prostredí si človek nutne musí udržiavať odstup a jediný nepríjemný prejav, ktorého sa môže dopustiť, je nadmerné vyhľadávanie spoločnosti svojho objektu túžby. Aj toto však plachejší ľudia môžu považovať už za obťažovanie, pričom práve oni nepatria k tým, ktorí veci tematizujú. Potrebovali by poznať, čo v takomto prípade robiť a na koho sa obrátiť.

Nerobiť: Nemiešajte prácu a potešenie

„Co je v domě, není pro mně,“ hovorievalo sa za starých čias. Ak sa to dá, nechávajte lásku za dverami pracoviska. To sa netýka len pokusov o zblíženie so spolupracovníkmi, ale aj rozprávania o svojom partnerovi na pracovisku. Firmy mávajú veľmi prísne zásady, čo sa týka partnerských väzieb na pracovisku, aby sa vyhli právnym problémom. Niektoré firmy v USA dokonca zaviedli pre svojich pracovníkov tzv. love contracts – keď sa dvaja ľudia do seba na pracovisku zamilujú a začnú spolu chodiť, podpíšu papier, v ktorom prehlasujú, že tento vzťah vznikom so súhlasom oboch strán; tým sa firmy chránia pred súdnymi spormi kvôli umožneniu sexuálneho obťažovania.

Najhoršie situácie vznikajú, ak sa takýto vzťah pokazí a rozpadne. Vtedy sa na pracovisku začína prepierať špinavé prádlo, môže dochádzať k ohováraniu, obviňovaniu zo znevýhodňovania, siahaniu na bonusy a podobne.

Takže: hoci neovládame, kedy a pri kom nás trafí Amorov šíp, celý vzťah by sme mali vybrať z pracoviska a rozvíjať niekde celkom inde – niekedy možno aj za cenu zmeny zamestnania u jedného z partnerov. Predsa vám ide o vzťah viac než o kariéru, či?

 1,387 total views,  5 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.