V kategórii Projektov k oceneným projektom HR Gold 2010 patril i projekt Ing. Jely Hamajovej a kolektívu zo spoločnosti TRENS, a.s. s názvom „Podpora výkonnosti podniku prostredníctvom HR nástrojov – cesta k strategickému partnerstvu HR úseku s vedením podniku“.
Akú situáciu projekt riešil?
Začiatok roka 2009, kedy projekt vznikol, nám ani inú možnosť nedal. Kríza, ktorá sa šírila ako vírus, neobchádzala žiadnu zo svetových ekonomík. Už začiatkom roka bolo zrejmé, že náš čakajú udalosti, ktoré sa zapíšu do histórie zvláštnym výstražným písmom. Každej spoločnosti, ktorej sa kríza dotkla, chýbala tá správna očkovacia vakcína. A na jej podanie už bolo príliš neskoro. Jediné čo nám dávalo šancu na prežitie, bolo nastaviť ten správny ozdravný proces. Proces, ktorý dá šancu postaviť sa na nohy po tvrdom údere.
V čase plánovania projektu najpálčivejším problémom bolo udržanie morálky zamestnancov, ktorí po nútenom zoštíhlení zostali v spoločnosti. Bolo dôležité pripraviť ich na veľké zmeny nielen v riadení podniku a procesov v ňom, ale hlavne v myslení nás všetkých. Ruka v ruke s tým bol i problém s klesajúcou kvalitou odvádzanej produkcie. Zvýšenie kvality našich výrobkov bolo jedinou cestou, ako začať s procesom ozdravenia spoločnosti.
Projekt mal viacero fáz. Dôležitá bola prvá prípravná fáza analýzy východiskových problémov. Vždy, keď chcete riešiť problém, musíte správne identifikovať, čo ho spôsobuje. Ak sa pomýlite v tejto fáze alebo zle identifikujete „úzke miesta“ v spoločnosti a v procesoch, systém a kroky, ktoré budete zavádzať na ich odstránenie, nebudú fungovať.
Koncepčná etapa, ktorá nasledovala, riešila systémové a procesné opatrenia, ktoré bolo potrebné nastaviť, aby sa zabezpečilo fungovanie nových procesov v spoločnosti.
Realizačná etapa bola okamihom pravdy – nastaveným zrkadlom, ktoré ukázalo, či základy, na ktorých sme postavili náš projekt sú pevné. Výsledky, ktoré sme dosiahli už v prvých mesiacoch, len posilnili naše odhodlanie v ďalšom napredovaní. Na základe vyhodnotenia realizačnej etapy sme prijali korekčné opatrenia, ktoré ešte viac podporili náš cieľ. V júli 2010 sme v etape vyhodnotenia urobili veľké zúčtovanie. Výsledky a údaje, ktoré sme spracovali nás prekvapili v tom najlepšom svetle…
Výsledok vždy ovplyvňuje viacero skutočností. V prvom rade ak zavádzate projekt do života, musíte byť celým svojím bytím presvedčení o jeho správnosti, dôležitosti a byť s ním absolútne stotožnení. Len tak dokážete strhnúť na svoju stranu ďalších ľudí ako nutnú podporu na realizáciu projektu. Falošný „entuziazmus“ nikdy nepresvedčí.
Od projektu sme si pôvodne sľubovali, že nám pomôže “prežiť“. Avšak dosiahli sme omnoho viac. V priebehu jediného roka života projektu sa nám podarilo zvýšiť produktivitu práce z počiatočných 62,5% v máji 2009 na 90,6% v júli 2010! Cestou projektu sa nám podarilo zvýšiť aj kvalitu odvádzaných výkonov, nastaviť proces riadenia výkonnosti zamestnancov a zlepšiť systém hodnotenia pracovného výkonu. Množstvo nekvalitnej odvádzanej produkcie dosiahlo v júli 2010 svoje historické minimá.
Mal projekt aj nejaké kritické miesta?
Kritickým bodom projektu bola vlastná nepripravenosť (nielen našej spoločnosti) na niečo také, ako je „ kríza“, ktorá svojimi rozmermi a dopadmi pripomínala vojnový stav. Nesmiete čakať. Dôležité sú rýchle a správne rozhodnutia. Zvládnutie krízového manažmentu bolo kritickým momentom celého projektu. Krízový manažment v priamom prenose totiž nedáva šancu na reparát. Máte len jeden pokus. Omyl znamená „konečná“.
A najvýraznejší prínos projektu?
Určite je to fakt, že dnes , keď máme 2/3 množstvo zamestnancov vo výrobe, dokážeme s týmito kapacitami produkovať rovnaké množstvo výrobkov, aké bolo vyrábané pred redukciou zamestnancov.
K osobe
Aké je vaše životné krédo alebo motto?
Môj život nesprevádza žiadne životné krédo alebo motto. Je totiž natoľko pestrý a rozmanitý, že by ho nemohlo vystihnúť len jedno alebo pár múdrych slov.
Podľa akých hodnôt žijete?
„Hodnoty“ – pre každého z nás znamenajú niečo iné. Pre mňa je dôležité zrkadlo! Nie kvôli kráse, ale kvôli odrazu činov, ktoré zanechávajú stopy na Vašej tvári. Čistý obraz v zrkadle je mojím meradlom hodnôt.
Ktoré ľudské vlastnosti si najviac ceníte a prečo?
Ľudskosť, pretože v sebe nesie viacero nádherných ľudských vlastností, ktoré z nás robia výnimočné bytosti.
Úprimnosť, pretože robí veci a vzťahy jasnejšími . Nemusíte sa na nič hrať a ani skrývať pravdu za diplomatické polopravdy.
Lásku a priateľstvo. Sú kľúčom ku všetkému. A možno znejú ako klišé, ale sú našou podstatou.
Čo považujete za svoju najsilnejšiu stránku?
Absolútne prirodzený 24 hodinový úsmev na tvári. A prečo ? Odzbrojuje. 🙂
Čo považujete za svoju slabšiu stránku?
Neprekonateľný strach z lietania! Osobne ma neobmedzuje, ale obmedzuje tých, čo by chceli so mnou lietať. Výhodou môjho strachu je, že neutrácam množstvo peňazí za letenky. A či stým niečo robím? Samozrejme! Modlím sa každý deň, aby mi niekto z mojich blízkych nekúpil letenku! 🙂
Čo sa vám natoľko osvedčilo pri práci s ľuďmi, že by ste to odporúčali aj iným?
Aktívne počúvanie a schopnosť spájať súvislosti.
Čo podľa vás vedie k trvalému úspechu manažéra?
„Úspech“ je slovo, na ktoré má každý človek iný meter. Trvalý úspech je dosť strašidelný pojem. Všetci z nás prežívajú malé životné drámy na jednej strane a životné úspechy na strane druhej. Aby sme dokázali vychutnať úspech, musíme zažiť i pády. Ak v pádoch nájdete posilnenie na ceste k úspechu, tak úspech bude prichádzať ako ozvena pádu.
Čoho by sa podľa vás mali manažéri (hlavne tí menej skúsení) vyvarovať pri svojej práci?
Pocitu neomylnosti.
Kto v živote vás najviac ovplyvnil?
Rodičia.
Keby ste mali žiť svoj život ešte raz, čo by ste z dnešného pohľadu urobili inak?
Nič. Nedelím veci a udalosti na dobré a zlé. Verím, že všetko čo ma v živote stretlo, ma stretlo preto, aby som sa niečo naučila.
Fotografia z tlačenej verzie čísla.
6,175 total views, 18 views today