HRsalon – 12. ročník Salónu ďalšieho vzdelávania

“Kto sa prestane zlepšovať, prestane byť dobrý.“ O. Cromwell

V zmysle tohto citátu sme realizovali 23. októbra 2013 v Bratislave konferenciu HRsalon, ktorá nadviazala na 11. ročníkov Salónu ďalšieho vzdelávania.

Už od roku 2002 prinášame aktuálne informácie z oblasti HR, ďalšieho vzdelávania a rozvoja ľudí. Formou prezentácií good practices, workshopov, panelových diskusií, výstav sa účastníci dozvedali o trendoch a efektivite ďalšieho vzdelávania, zvyšovaní kvality a komunikácie v ďalšom vzdelávaní. Salónu sa zúčastnilo za tie roky vyše 1 200 pasívnych účastníkov, desiatky spíkrov a hostí zo SR a zahraničia.

Tohtoročné stretnutie HR manažérov a špecialistov, manažérov firiem, vzdelávacích a poradenských spoločností sme pripravili s novým logom, novou stratégiou a v spolupráci s novým odborným partnerom Maxman Consultans, s.r.o.

Hlavné témy tohto ročníka boli:

  • Dokáže byť HR rovnocenným partnerom top manažmentu?
  • Problematika Age managementu (zamestnancov 50+), stážistov a absolventov škôl z pohľadu ďalšieho vzdelávania.

Hlavnými princípmi, ktorými sa riadime, sú spájanie a zdieľanie:

Spájanie HR komunity s vrcholovým manažmentom – pretože strategické partnerstvo sa nedá vybudovať izolovane. (HR si často neuvedomuje, čo všetko vrcholový manažment očakáva a vrcholový manažment často netuší, čo všetko HR dokáže poskytnúť)

Zdieľanie skúseností a know how – pretože spoločne sa dokážeme posunúť ďalej. (chránenie a ukrývanie know how je krátkozrakou stratégiou, HRsalon oslovuje ľudí, ktorí sú ochotní otvorene hovoriť o svojich skúsenostiach a podeliť sa o svoje poznanie s ostatnými)

Vytváranie priestoru na získavanie aktuálnych informácií o nových projektoch, trendoch z oblasti HR, ďalšieho vzdelávania a rozvoja ľudí, vzájomnú inšpiráciu.

Konferenciu tento rok opäť podporila Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) ako hlavný partner. Špeciálnym partnerom bolo už tradične Združenie pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov a viacero mediálnych partnerov – Education, Educity, HRclub, Klub personalistú ČR, časopisy – Zisk, Goodwill, ProgresLetter a ďalši.

Tradične HRsalon začal „Kreslom pre hosťa“. Boli sme zvedaví na názory a pohľad generálneho riaditeľa Siemens, s.r.o pána Vladimíra Slezáka na HR manažérov z pohľadu top manažéra nadnárodnej firmy. Riadená diskusia vhodne naštartovala program konferencie.

Dopoludňajší program sa niesol v podobnom tóne. Dozvedeli sme sa názory a riešenia napr. p. Vargicu z Tatrabanky, p. Koklesovej z Lenova, p. Bakoša z Maxmanu. Prítomní využili technické zariadenie, kde mohli cez mobil dávať spíkrom otázky.

Tému Age Managemet prezentovala p. Štorová z ČR, kde existuje spracovaný projekt návrhov a riešení k tejto problematike. Zámerom bolo „len“ informovať odbornú verejnosť o tom, čo čaká Slovensko v oblasti zamestnávania a vzdelávania generácie 50+.

Popoludní boli realizované workshopy v troch sekciách. Naplnili ich témy: Interné lobovanie, Ružové a modré slová v komunikácii v biznise, Virtuálne assessment centrum – mýtus alebo realita, Strategický rozvoj a plánovanie manažmentu – zmeny postojov zamestnancov za posledných 5 rokov, Symbióza – workshop o potenciáli a obojstrannom prínose stážistov vo firmách, Koučing automat…

K problematike absolventov škôl a stážistov sa stretli na workshope zástupkyne SAAIC s personalistami a študentmi. Vymenili si skúsenosti, ako prebieha spolupráca vo firmách. Proces zapojenia stážistov nie je v dnešnej jednoduchý dobe. Študenti majú záujem o prácu hlavne v letných mesiacoch, firmy potrebujú, aby prešli procesmi aj v inom období. Študenti majú rôzne informácie zo škôl o možnostiach stáží. Funguje to rôzne, niekde lepšie, niekde horšie. Zrejme by to potrebovalo jasnú koncepciu a prepojenie na požiadavky pracovného trhu na absolventov škôl, ich odbornosť a využiteľnosť v praxi a teda aj ich praktickú prípravu pred vstupom na pracovný trh.

Účastníci hodnotili spätnú väzbu neformálne ale aj formálne formou dotazníkov. Z 90 prítomných, sa nám ich vrátilo vyše 51 %. Zaujímavé čísla: 36 účastníkov bolo zo služieb, 6 z výroby, 2 z verejnej správy / 13 z firiem nad 500, 10 nad 100 zamestnancov, ostatní z menších firiem. Ako sa splnili očakávania účastníkov – program 1,9, organizácia tak isto 1,9 ( hodnotenie podľa školskej stupnice – priemer)

Vyhodnotenie posielame všetkým účastníkom, snažíme sa v zmysle clomwellovského citátu stále zlepšovať. HRsalon sme ukončili príjemným koktailom, neformálnymi rozhovormi a tombolou. Viac informácií a fotogalériu nájdete na www.intenziva.sk alebo www.hrsalon.sk

Autorka článku: Ilona Hegerová, Riaditeľka, VKC INTENZÍVA, s.r.o.

 3,918 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.