Čo by líder robiť nemal VII

dňa

Sériu článkov o tom, čo by lídri nemali robiť uzatváram ďalšími dôvodmi, ktoré môžu viesť k zníženiu efektívnosti lídrov a ktoré popisujú David L. Dotlich a Peter C. Cair v knihe  Prečo riaditelia zlyhávajú (Why CEOs Fail).

Darebáctvo

Prvá vec, ktorá vám asi napadne po prečítaní tohto titulku, bude to, že ako sa vôbec darebáci môžu dostať na pozície CEO. Žiaľ, príkladov máme viac ako dosť, či už to boli nenásytní manažéri firmy Enron alebo kartelové dohody veľkých hráčov v energetike. Žiaľ, korupcia do značnej miery ovládla aj naše podnikateľské prostredie, o čom svedčia viacerí uväznení a vyšetrovaní podnikatelia, ale i štátni úradníci toho najvyššieho kalibru. Pozrime sa teda, ktoré nezvládnuté talenty môžu spôsobiť, že sa lídri vydajú na cestu porušovania pravidiel a v horšom prípade porušovania zákonov. Som toho názoru, že to budú tie najzriedkavejšie, čo sú zároveň tie, ktorých nezvládnutie hrozí viacerými problémami. Talentu Self-assurance môže sebavedomie s najvyššou pozíciou narásť až tak, že si myslí, že mu je dovolené všetko. Ľudia so silným talentom Command majú niekedy tendenciu mať posledné slovo a nejaké to pravidlo alebo zákon ich nie vždy zaujíma. Posledným z trojice najmenej frekventovaných talentov je talent Significance, ktorého nezvládnutie môže mať za následok dosahovanie cieľov za každú cenu. S nástrahami treba rátať aj u ľudí s talentom Competition, ktorí to so súťaživosťou preháňajú. Ochota dodržiavať pravidlá je aj súčasťou biznis emocionálnej inteligencie a sklon k ich porušovaniu sa dá identifikovať assessmentom, ktorý je k tomu určený. Polemika o talentoch a emocionálnej inteligencii je síce zaujímavá, ale každému je zrejme jasné, že príčiny darebáctva treba hľadať predovšetkým v charaktere, v ktorom asi bude dominovať odvaha na úkor skromnosti, pokory, lojálnosti a vďačnosti.

Výstrednosť

S výstrednosťou sa síce stretávame predovšetkým v showbiznise, ale tieto spôsoby sa nevyhýbajú ani manažérom, ktorí majú prisilnú potrebu ukazovať svoju výnimočnosť. Obyčajne to býva potreba užívať si neprimeraný luxus. Známy je prípad nástupcu Jacka Welcha v GE Jeffa Immelta, ktorý sa na svoje služobné cesty firemným lietadlom nechal sprevádzať ešte aj náhradným lietadlom pre prípad poruchy. Hovorilo sa aj o nemenovanom slovenskom manažérovi, ktorý si pripaľoval cigarety bankovkami nie práve najmenších hodnôt. Niektorí manažéri majú potrebu upútať extrémne drahým zariadením svojej kancelárie, veľmi drahými hodinkami alebo oblečením. Stretávame sa však aj s opakom, keď lídri negujú nepísané formálne pravidlá a obliekajú sa neprimerane ležérne, prípadne komunikujú nevhodne až vulgárne. Aj tu by som za tým hľadal predovšetkým slabiny v charaktere, ale pod takéto tendencie sa môže podpísať talent Significance, v menšej miere prípadne talent Woo. Schopnosť prispôsobiť sa ako jeden z prvkov emocionálnej inteligencie bude u takýchto lídrov zrejme výrazne obmedzená.

Perfekcionizmus

Aj keď by niekto mohol namietať, že byť perfektným je predsa dobré, ale v biznise sa najdôležitejšie veci merajú v pomere k niečomu a platí to aj pre tento prípad. Každá perfektnosť niečo stojí. A ak sa líder sústredí na perfektnosť príliš veľa vecí, zákonite mu niektoré dôležité veci ujdú, čo znamená ďalšie zvýšené náklady alebo uniknuté príležitosti. Pri čoraz rýchlejších zmenách na perfektnosť obyčajne neostáva čas. Snaha o perfektnosť má často za následok aj mikromanažment, čo nie je iba plytvaním času lídrov a spôsobuje to zanedbávanie iných povinností, ale najmä to demotivuje ostatných. Dôležité si je aj uvedomiť, že perfekcionizmus nie je snaha o excelentnosť. Perfekcionistom nejde o zdravé dosahovanie výsledkov a je to skôr prejav defenzívy. Ako píše Brené Brown, perfekcionizmus je vedený snahou o akceptovanie, ktoré sa dosiahne tým, že neposkytneme priestor pre zlyhanie a tým predídeme zahanbeniu.  Je niekoľko talentov, ktoré majú tendenciu byť perfektným za každú cenu. Prvým je Maximizer. Pre tento talent je veľmi dôležité uvedomiť si aká je návratnosť investície  do perfektnosti a podľa toho je potrebné úroveň perfektnosti určiť, resp. obmedziť. Ďalšími talentmi, ktoré si musia dať na perfekcionizmus pozor, sú Competition, Significance a Focus. Toto je vykoľajenie z opačného konca, kde ego nehrá žiadnu negatívnu rolu. Veľmi pravdepodobnou príčinou otáľania s rozhodnutím bude slepé miesto talentu Deliberative a pokiaľ bude podporené aj nízkou rozhodnosťou v kombinácii so silnými empatickými zručnosťami, nešťastie je na svete. Lídri s takouto výbavou asi nebudú vhodnými typmi na riešenie krízových situácií. Lídri s talentom Harmony si musia dávať pozor, aby nenechávali nebezpečné konflikty nepovšimnuté. Nechuť k riešeniu konfliktov môže byť podporená aj príliš veľkou ochotou prispôsobovať sa, a to aj situáciám, ktoré si vyžadujú razantný zásah.

Horlivosť zapáčiť sa

Kevin Kruse píše v knihe Veľkí lídri nemajú žiadne pravidlá o tom, že lídri by sa nemali snažiť o to, aby ich ľudia mali radi, ale mali by sa snažiť o to, aby sa im páčilo to, čo robia. Nikdy nezabudnem na slová môjho šéfa, keď som sa rozlúčil s dvoma kolegami vo vedení firmy, ktorú som riadil. Neplatíme ťa za to, aby si robil iba samé príjemné veci. Líderstvo naozaj nie je súťaž popularity. Najlepšou metódou, ako si vytvoriť priestor na férový prístup k ľuďom je radikálna otvorenosť, ako ju popisuje vo svojej rovnomennej knihe Kim Scott. Keď si ľudia uvedomia, že sme na nich nároční preto, lebo nám nich záleží, nemusíme sa báť vyžadovať zlepšenie, keď vidíme potenciál, prípadne kritizovať, keď si to zaslúžia. Sklony k tomuto neduhu môžu mať predovšetkým lídri s prevahou silných talentov budovania vzťahov. Talenty ako Adaptability, Harmony, Empathy, Positivity už svojimi názvami indikujú, v čom spočívajú ich nástrahy. Z ostatných talentových domén zo svojej podstaty je adeptom na potrebu zapáčiť sa talent Woo. Priveľká prispôsobivosť ako súčasť emocionálnej inteligencie môže takisto prispieť k potrebe zapáčiť sa.

Týmto článkom sa končí rubrika Od talentov k silným stránkam, avšak príležitostne budem o talentoch písať naďalej. Ďakujem za pozornosť, ktorú ste tejto téme venovali.

Ivan Košalko

Ivan Košalko inšpiruje ľudí, rozvíja ich profesionálny potenciál a spolu s nimi nachádza ten najlepší spôsob, ako pracovať a žiť.

 6,218 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.