Môžete mať v svojom tíme priveľa chytrých ľudí?
Niekedy je priveľa chytrých ľudí na jednom mieste skutočne problém. Pričom ak je niekto “chytrý”, je nielen rozumný a múdry, ale máva aj silnú vôľu – a teda aj svoju hlavu a svoj názor na všetko. A pretože sa obvykle pohybuje medzi menej chytrými ľuďmi, zvykol si, že na všetko má lepší, “správnejší” názor. Čo je bez problémov – pokiaľ práve nenarazil na niekoho, kto je rovnako alebo viac chytrý.
Chytrí ľudia mávajú tendenciu dôverovať viac svojmu názoru než názoru kolegov. Ale každý úspešný športový kouč vie, že tím hviezd nie je tímom, pokiaľ sa niektoré z hviezd nerozhodnú nasadiť svoje talenty v prospech tímu, nie v prospech vlastnej výkladnej skrine.
Ako manažéri tímu vysoko talentovaných ľudí ste v nezávideniahodnej pozícii, pokiaľ si nenájdete spôsob, ako svojich chytrých pracovníkov zapojiť do riešenia spoločného problému. Ešte aj potom však budete potrebovať postriehnuť niekoľko vecí:
- Zadajte nadľudské ciele. Nič nemotivuje talentovaných ľudí tak ako cieľ, ktorý vyzerá tak trochu na hranici toho, čo považujú za možné… Talentovaní ľudia milujú potýkať sa s výzvami. Čím ťažšia prekážka, tým väčšie nasadenie prejavujú. Takže ich zamestnajte veľkým, náročným cieľom, a požiadajte ich, aby ho vyriešili. Dbajte však na to, aby ich cieľ nútil spájať svoje sily – aby nebol vyriešiteľný individuálne, inak sa začnú pretekať v tom, kto vymyslí najonakejšie riešenie!
- Nechajte egá vzájomne sa otrkávať. Chytrí ľudia si užívajú spoločnosť iných chytrých ľudí. Najviac milujú dokazovať, o čo chytrejší sú ako ostatní. Využite túto vlastnosť vašich egušiakov v prospech tímu. Nechajte ich uchádzať sa o obmedzené zdroje a kapacity. Ku všetkým sa správajte férovo – ale nie nutne rovnostársky! Čím viac niekto dosiahne, tým väčšieho uznania sa mu dostane.
- Tímové ciele majú prednosť. Nechajte ľudí pracovať aj na veciach, ktoré robia preto, že ich bavia, ale vždy sa starajte o to, aby tímové ciele boli prvoradé. Tým dosiahnete, že sa súťaživosť nezvrhne do osobnej roviny, ale bude orientovaná na výkonnosť a nasadenie. Keď utrpí ego, nič sa nedeje; len čo však medzi ľuďmi vzniknú osobné antipatie, máte problém, o ktorý nestojíte. Preto sa postarajte, aby sa každý cítil ako súčasť tímu.
- Keď niekedy zistíte, že jeden z vašich chytrých ľudí sa odmieta zaradiť do stáda, otvorene a pred ostatnými ho pasujte do roly “bočného kritika”. Zakážte mu prispievať pozitívne a obmedzte jeho rolu na kritickú spätnú väzbu k tomu, čo plánujete, ešte než sa do toho pustíte. Jednak získate cenné postrehy, ktoré vám umožnia vyhnúť sa možným problémom, ale na druhej strane nič nebaví chytrého človeka menej než to, keď jeho chytrosť dostane “nálepku”. Čoskoro zistíte, že tón jeho príspevkov sa výrazne zmenil, a teraz radšej prispieva ako zhadzuje ostatných.
- Napriek tomu nastanú prípady, kedy sa s niektorým zo superegušiakov budete musieť rozlúčiť – nie preto, že by nabúraval tím, ale jednoducho prerástol hranice toho, čo by vo vašom tíme mohol ešte dosiahnuť, a potrebuje sa pohnúť ďalej. Možno pôjde do manažmentu a bude viesť vlastný tím. Možno prejde do inej sesterskej firmy, možno pôjde za asistenta vrcholového vedenia (jedna z výhodných metód, ako si zabezpečiť nástupníctvo). Vyhlaďte mu cestičku: dávajte o ňom pozitívne referencie tam, kde by sa mohol uplatniť lepšie, a priebežne ho informujte o možnostiach. Tým si ho udržíte v tíme i v podniku a keď sa pohne ďalej a vyššie, budete mať v budúcnosti nového spojenca na mieste, ktoré raz môže byť pre vás dôležité.
1,488 total views, 1 views today