Neexistuje pracovisko, ktoré by bolo imúnne voči do seba zahľadeným, sebou uveličeným ľuďom. Zaujíma ich jedine ich status, vonkajšie zdanie a moc. Vyžarujú zo seba akúsi samozrejmú nárokovateľnosť, akoby im všetko patrilo a ku všetkému mali najsprávnejší názor. Často sami seba preceňujú (a iných podceňujú) a nemajú problém manipulovať okolie, len aby z toho mali nejakú osobný výhodu.
Aj keď narcisi v populácii nie sú zriedkaví, s nástupom Donalda Trumpa do pozície prezidenta Spojených štátov sa o nich začalo veľa hovoriť. Spočiatku ich odhalíte len ťažko, pretože skutočne zručný narcis vie vyvolať úžasný prvý dojem. To, z čoho sa neskôr vykľuje povýšenecká arogancia a absolútna sebadôležitosť, sa sprvu tvári ako na výsledkoch založená pevná sebadôvera.
Psychológovia definujú narcizmus ako toxický osobný prejav, ktorý spočíva vo vysokej potrebe sebautvrdenia, vo velikášskej predstave o vlastnej dôležitosti a v nízkej schopnosti empatie a ohľadu na iných.
Narcizmus má rôzne korene
Ale nie všetci narcisi majú rovnaké korene. Primárni narcisi boli “rozmaznaní” – mali rodičov, ktorí zbožňovali zem, po ktorej ich dietko kráčalo, a zahŕňali ho prehnanou pochvalou a vyzdvihovaním. Niečo ako úprimné ohodnotenie výsledkov a výkonu dieťaťa u nich nefungovalo.
Kompenzujúci narcisi, naopak, mohli ako deti utrpieť vážne emocionálne ústrky alebo zanedbávanie zo strany rodičov. Aby vyvážili sebanenávisť a zúfalstvo z vlastného nevyhovovania, začali si o sebe tieto deti vytvárať velikášske fantázie. V detstve im to poskytovalo účinný únik z emocionálnej bolesti, v ktorej sa nachádzali, ale v puberte a dospelosti sa narcistické správanie upevní a začne byť na prekážku skutočnému duševnému rastu.
Je veľmi pravdepodobné, že v niektorej etape svojho pracovného života narazíte na narcisa alebo extrémne sebou uneseného človeka a budete ho potrebovať nejakým spôsobom viesť. Dáta z posledných rokov ukazujú, že narcisov v populácii pribúda – hlavne medzi mužmi.
Ale je vôbec možné viesť či koučovať narcisa?
Najlepšie mentorovanie je obojsmerná komunikácia a dobrí mentorovaní robia veci, ktoré napomáhajú mentorovi viesť a rozvíjať ich: pripustia si svoju chybu alebo nedostatok, prijímajú korekciu, nemajú nutkanie obhajovať sa za každú cenu, voľne sa podelia o informácie o vlastných vnímaných problémoch, sú vďační za čas a námahu mentora a prejavujú empatiu k mentorovi, napríklad aj tým, že mu pomôžu s jeho pracovnou záťažou.
Narcisi tieto schopnosti nemajú. Napríklad často nemajú ani potuchy, v akej miere a čím rozčuľujú okolie a ako tým sabotujú svoj vlastný úspech. Je to dané tým, že svoje správanie vnímajú ako absolútne legitímne – a to aj vtedy, ak niekoho zastrašujú, podrážajú alebo znevažujú: to ostatní ich nedoceňujú a tak si plne zaslúžia to, čo im narcis udelí. To ostatní sú zodpovední za chyby. To ostatní im závidia ich úspech. To ostatní by sa mali zmeniť!
Takéto skreslené vnímanie ich vedie k tomu, aby si privlastnili akýkoľvek úspech a odsmerovali od seba akúkoľvek vinu či pochybenie.
A pretože sú mimo reality, je aj nízka pravdepodobnosť, že pristúpia na koučovanie či mentorovanie (“Čo? Ja?! Ja žiadnu pomoc nepotrebujem!”) Ak im kouča či mentora natvrdo priradia, tak ten vzťah budú zneužívať na ohováranie iných (a za mentorovým chrbtom aj samotného mentora) a budú kouča či mentora používať v kontakte s inými ako dôkaz potvrdzujúci ich prehnanú predstavu o sebe samých.
Preto predstavuje narcis aj priame ohrozenie pre svojho mentora. Narcis nemá problém rozpútavať konflikty s inými alebo reagovať prehnaným hnevom pri spochybnení alebo kritike, ale dokáže to vždy zahrať tak, ako keby zdrojom nesúhlasu nebol on, ale jeho mentor. Mentor potom hodne času trávi naprávaním škody a vysvetľovaním svojho vlastného stanoviska, pričom ho musí dávať do protikladu so stanoviskom mentorovaného narcisa, čo zo strany narcisa vyvolá okamžite novú vlnu ukrivdeného osočovania.
Ak teda máte koučovať či mentorovať pracovníka s narcistickými prejavmi, pripravte sa na hodne veľa diplomacie, zjemňovania a naznačovania a na uhládzanie nejedného sporu, pričom sami môžete byť hocikedy osočení, keď si dovolíte na narcisovi vidieť nejaký nedostatok.
Je teda mentorovanie narcisa vôbec hodné námahy? Niekedy je nevyhnutné, pretože nezávisle od povahy môže byť narcis naslovovzatý odborník – a jediný odborník široko-ďaleko navyše! Môže mať vlastnosti a schopnosti, ktoré sú pre organizáciu potrebné. Len malé percento narcisov sú skutočne nekorigovateľní egotici. A veľa lídrov v organizáciách tiež prejavuje do istej miery prvky narcizmu – veľmi často sa dostali do svojich pozícií práve vďaka nehynúcej sebadôvere, ktorou prevýšili prostredie.
Ako na narcisa?
Keď už sa nachádzate v nezávideniahodnej situácii, že potrebujete mentorovať a koučovať narcisa, tu je niekoľko stratégií, ktoré vám pomôžu lepšie chápať a modifikovať ich sebasabotujúce správanie:
- Ponajprv popracujte na svojej empatii. Snažte sa nechať svoje osobné antipatie voči mentorovanému za dverami. Koniec-koncov, v hĺbke osobnosti je to poranené dieťa s hlbokým problémom vlastnej hodnoty. Všetko ich natriasanie peria a arogancia sú len prikrývkou pre to, že sa v hĺbke duše cítia zraniteľní a pochybujú o vlastnej hodnote. Snažte sa nahliadnuť pod ich sebauveličenie a potrebu špeciálneho zaobchádzania a vyzdvihovania na tú vnútornú hrôzu zo zlyhania a viditeľného doloženia, že skutočne nestoja za nič… a možno na nich začnete nazerať trochu inak, aj keď kontakt s nimi zostane asi osobne dosť nepríjemný.
- Načúvajte a odlišujte. Šikovný mentor pri narcisovi načúva jeho predstave o tom, kto by narcis mal byť. Je dôležité zistiť, prečo a ako sa narcis cíti v jadre menejcenný/nehodný. Len čo sa vám podarí odhaliť tento skrytý pocit hanby, máte šancu postupne budovať sebavnímanie mentorovaného tak, aby sa priblížil k svojej veľkej vízii.
- Začnite zrkadlením. Je v tom paradox: narcisovo správanie často vyprovokuje ostatných k tomu, aby ho kritizovali a umóresňovali v snahe okresať ho na jeho reálnu veľkosť. Narcis vlastne provokuje ostatných správať sa presne tým spôsobom, ktorého sa u nich desí. Nespadnite do tejto pasce. Začnite zrkadliť: pristupujte k nemu s tým, že budete pozitívne odrážať jeho základnú hodnotu ako osoby (“Sme naozaj radi, že vás tu máme. Musí to byť pre vás ťažké, keď ostatní akoby nedoceňovali váš prínos.”) Tým, že dáte narcisovi pocit pochopenia a zástoja, znížite jeho pripravenosť brániť sa a útočiť na vás alebo iných – a tým otvárate dvere skutočnému rozhovoru a korekcii sebavnímania.
- Používajte sokratovské otázky, aby ste vyvolali poznanie. Nekonfrontujte narcisa priamo s jeho narcisistickými prejavmi, ale používajte neemotívne otázky. Napríklad keď sa sťažuje, že iní ľudia ho nerešpektujú, spýtajte sa: “Čím to môže byť, že toľkí ľudia na vás reagujú takto?” Ale môžete byť aj špecifickejší: “Sledujem, že niektorí ľudia vás považujú za arogantného. Viete si predstaviť, prečo tak na vás asi reagujú?” Prípadne: “Pomôžte mi porozumieť, čo sa vo vás dialo a čo ste si mysleli, keď XY spochybnil vašu odbornosť.” Takéto mierne, ale vytrvalé otázky sú často najlepší spôsob, ako zmierniť narcisovu sebaobranu a obrátiť jeho pozornosť na vlastný podiel na situáciách, čo vznikajú.
- Ak vznikne konflikt s narcisom, vždy zdieľajte, ako ste sa vďaka narcisovi cítili. Pretože narcisovi chýba empatia, takéto prezradenie vlastných pocitov dokáže presmerovať rozhovor z obviňovania, kto čo urobil alebo neurobil, a otvára skutočnú tému – vplyv narcisovho správania na iných.
- Starajte sa o vlastnú vnútornú pohodu. Viesť narcisa nebude nikdy jednoduchý džob. Mentorovia a koučovia to majú ešte ťažšie, pretože ich vyberajú s ohľadom na ich podpornú, empatickú osobnosť – a tá môže mať problémy vysporiadať sa s prudkým hnevom a intenzívnou nevôľou, ktorú narcisi obvykle prejavujú. Niektorí mentori a koučovia sa cítia previnilo, keď musia načúvať letmým, ale hlboko uspokojujúcim fantáziám narcisa o tom, ako nízko stoja ostatní a akí bezcenní, neinformovaní a neschopní sú. Pripomínajte si: narcisovi nemôžete dať potrebné potvrdenie, pretože neexistuje miera obdivu či potvrdenia, ktorá by narcisa uspokojila a odradila od toho, aby iných vnímal ako svoje ohrozenie. Aby ste sa vyhli vyhoreniu stanovte si hranice, ako často a ako dlho budete tráviť čas v spoločnosti narcisa – a rovnako aj počet narcisov, s ktorými ste ochotní sa vysporadúvať v tom istom čase. (To môže znamenať, že ak máte v tíme súčasne dvoch narcisov, jeden z nich bude musieť odísť, aby ste vy neprišli o svoju schopnosť viesť svoj tím.) A ešte jedna vec vám môže pomôcť – osobné rozhovory s iným skúseným mentorom alebo koučom, ktoré vaše problémy z vedenia a mentorovania narcisa dostanú do toho správneho kontextu, aby sa vám nezačali zdať nezvládnuteľné.
Spracované podľa W. Brada Johnsona a Davida G. Smitha: How to Mentor a Narcissist.
12,077 total views, 27 views today