Ako urobiť trvácne zmeny

Mnohokrát sa rozhodneme niečo na sebe zmeniť, aj vyštartujeme, ale po čase ako keby naše nadšenie a energia opadli a spadneme späť do starých koľají.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu z 10. apríla 2013.

Tony Schwartz odporúča, aby sme si vytvorili energetické rituály – presné správanie alebo režim, ktoré robievame v tom istom dennom čase deň po dni alebo v určených dňoch. Tým, že si pre svoje nové rutiny vyčleníme presný čas, nemusíme míňať energiu na špekulovanie, kedy sa do toho najlepšie pustiť. Ľudská vôľa nie je nevyčerpateľná a tak by sme jej mohli spotrebovávať menej tým, že si viacero správaní v živote zautomatizujeme.

Napríklad v svojej knihe “How to Create A Mind” spomína Ray Kurzweil „hierarchiu predstáv” – ako jedna veľká predstava či cieľ pozostáva z mnohých drobných. Používa príklad raňajšieho čistenia zubov. Je to vlastne pomerne komplikovaný úkon, ale len čo dorazíme do kúpeľne, všetky tie drobné krôčiky začnú zbiehať automaticky a aj tie zuby očistíme v režime autopilota. Takéto energetické rituály nám umožňujú sústrediť sa na jednu vec bez toho, aby sme museli špekulovať nad jej drobnými detailmi. Poznáme to ako „opakovanie je matkou múdrosti”.

Takže vytvorenie energetických rituálov nám pomáha zaviesť do života veci, ku ktorým by sme sa inak museli prebojovávať.

Na druhej strane, keď si už vytvárame rituály, mali by byť natoľko neprepojené s ostatnými dennými rituálmi, aby sme ich bez problémov vedeli vysadiť, ak vznikne taká potreba.

Niekedy sa stane, že celkom pekne začneme, ale to, čo sme si predsavzali, nás príliš zaťažuje. V takomto prípade je naším cieľom zachovať rituál aj za cenu zníženia záťaže. Ak si napríklad povieme, že budeme behať denne, a ukáže sa to byť neudržateľné rozhodnutie, jednoducho zmeňme rituál na „behať 3x do týždňa”. Alebo miesto 10 minút cvičenia si dáme len 5 minút cvičenia. Dôležité je udržať rituál čo najdlhšie, aby sa premenil na rutinu a zautomatizoval. Len čo sa zautomatizuje, môžeme svoju vnútornú latku zasa zvyšovať.

Ak máme pochybnosti, či sa nám v počiatočnej fáze podarí rituál dodržiavať, porozprávajme o ňom niekomu alebo ho dokonca robme spoločne s niekým. Sami pred sebou si ľahšie ospravedlníme, že „dnes sa mi nechce”, ale pokiaľ je to naviazané na účasť inej osoby, budeme cítiť väčšiu motiváciu dodržať to.

Tak isto môžeme postupovať aj u podriadených, ktorých chceme naučiť nové veci. Pomôžme im, aby si z nich vytvorili energetický rituál. Najprv aktívne dohliadajme a po nejakých 21 dňoch sa veci obvykle už natoľko zautomatizovali, že môžeme dozor robiť len dočasne.

 9,040 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.