Približne 90% ľudí, čo tento článok čítajú, práve spolupracuje s aspoň jedným človekom, ktorého možno označiť za „manipulátora“. A z týchto 90% len malá hŕstka bude vedieť, ako ho rozpoznať a ako s ním rozumne narábať.
Manipulácia kontra presviedčanie
Mnoho ľudí si zamieňa manipuláciu s presviedčaním. Ale len skutočnosť, že niekto sa vás snaží pohnúť k tomu, aby ste niečo urobili, ešte neznamená, že manipuluje. Manipulácia je snaha zmeniť prirodzené správanie iných ľudí skrytými, klamlivými a niekedy aj nátlakovými taktikami. Od presviedčania sa odlišuje tým, že manipulácia je zameraná na vyslovenú výhodu manipulátora a manipulovaného nakoniec zanechá v pocite nespokojnosti alebo krivdy.
Hlavne pre mladších pracovníkov môže byť ťažké určiť, či sa ich kolega snaží zmanipulovať, alebo len jednoducho presvedčiť. Niekedy manipulácia začína ako presviedčanie – s dobrým úmyslom. Ale môže sa zvrhnúť a je chybou slepo dôverovať niekomu, koho nepoznáte; na druhej strane, ak budete príliš podozrievaví a úzkostliví, môžu vás ostatní vnímať ako odľuda.
Ak máte pochybnosti, najlepšie je spýtať sa nezúčastneného tretieho alebo logicky situáciu analyzovať a držať sa skôr profesionality ako emotívnych reakcií.
Ďalšia zvláštnosť je, že isté typy osobnosti bývajú ľahšie manipulovateľné a manipulátori to zneužívajú. Patria sem ľudia, čo sa snažia vyhovieť ostatným, neasertívni, ktorí potrebujú všetko niekým odsúhlasiť, naivní, nesamostatní, ľahko ovplyvniteľní a impulzívni. Takže prvá rada a najlepší spôsob, ako si držať manipulátorov od tela, je popracovať na svojej osobnosti a nadobudnúť základnú sebahodnotu a istotu. Takto prestanete byť pre manipulátorov zaujímaví, lebo sa pre nich stávate tvrdým orieškom.
Navyše, v skupine je sila. Snažte sa obklopovať príjemnými, priateľskými, pracovitými ľuďmi s dobrou sebadôverou. Možno nedokážete za noc zmeniť svoje sebavnímanie, ale rozhodne dokážete za deň zmeniť prostredie, v akom sa pohybujete – a ktorému sa manipulátori budú vyhýbať.
A keďže o manipulátora sa potkne snáď každý, tu je pár rád, ako si s nimi udržať rozumný, zdravý vzťah:
- Snažte sa pozrieť na veci jeho očami.
Najúčinnejší spôsob, ako zaobchádzať s manipulátormi, je zistiť, prečo sa tak správajú. Možno je daný človek na také správanie zvyknutý a v minulosti mu fungovalo. Možno je to jediný spôsob, akým môže získať niečiu pozornosť. Neodsudzujte jeho správanie; snažte sa mu porozumieť, aby ste v budúcnosti počas spolupráce s nimi vedeli lepšie zareagovať na pokusy o manipuláciu.
- Zostaňte profesionálni a hľadajte na manipulátorovi to dobré.
Najlepšie pre vás bude zachovať sa ako profesionál. Nehovorte o tom druhom zle. Venujte sa jeho dobrým stránkam a podporujte ich. Ak totiž začnete kritizovať, začnú len o to tvrdošijnejšie obhajovať svoje konanie a prípadne vás rozoštvú s ostatnými tým, že im budú predvádzať, ako ste si na nich „zasadli“.
Veci sú len málokedy čierno-biele a je pravdepodobné, že aj protivný manipulátor má na sebe niečo dobré. Keď sa na to dobré sústredíme, prenesie sa to do nášho zaobchádzania s manipulátorom a možno si nás manipulátor obľúbi natoľko, že prestane so svojimi manipuláciami voči nám.
- Nedovoľte, aby ich správanie určovalo, ako sa budete cítiť alebo ako budete konať.
Aj keď sa to ľahšie povie ako urobí, najhorší prístup k manipulátorom je nechať sa na začiatku podráždiť a potom už reagovať emotívne a nechať si diktovať, ako sa cítime a čo urobíme. Ak sa manipulátor snaží kontrolovať vás, len čo sa načertíte, predvedie vám, že presne pre toto vás potrebuje kontrolovať, lebo sa neovládate. Prípadne tento chýr rozšíri do prostredia.
Uvedomte si, že hoci nemáte nijakú kontrolu nad ich konaním, máte pod plnou kontrolou to, ako na to konanie zareagujete. Zostaňte pokojní a robte si svoju prácu svedomito, priateľsky a dôsledne nezávisle od toho, čo robia oni.
Nikdy sa nenechajte strhnúť na ich úroveň a manipulovať ostatných, aby vám chytili stranu. V tejto oblasti majú manipulátori pred vami obrovský náskok dlhoročnej praxe. Porazia vás tam a postarajú sa, aby ostatní vnímali ako manipulátora vás a ich aby považovali za vašu obeť.
- Konajte len vo vzájomne výhodných situáciách a nebojte sa povedať „nie“.
Keď vás manipulátor o niečo požiada, ešte nemusí ísť o manipuláciu. Najprv si situáciu pokojne rozoberte, zvážte, či vám konanie poškodí alebo nie, a pokiaľ by poškodilo, tak slušne, ale dôrazne (a priamo) odmietnite. Ak chcete udržať manipulátora v medziach, potrebujete istú dávku asertivity.
Pokiaľ to, o čo vás žiada, môže byť aj vo váš prospech, prisľúbte pokojne svoju podporu, ale sústavne skúmajte, či sa vám situácia nezačína vymykať z rúk. Ak by k tomu dochádzalo, otvorene manipulátorovi vysvetlite, že ste do veci išli za iných podmienok a za týchto podmienok v nej pokračovať nebudete. Pokiaľ bude nablízku niekto iný, kto si to môže vypočuť, pomôže vám to, keby chcel manipulátor neskôr vaše odmietnutie prekrútiť.
6,977 total views, 4 views today