Ako jednať s ľuďmi problematickými na kontakt?

Keď sme boli mladší a naivnejší, možno sme verili, že všetky ľudské bytosti sú láskavé, rozumné a v podstate príjemné na kontakt. Po roku-dvoch na pracovisku ste sa už ale pravdepodobne stretli aspoň s jedným človekom, ktorý z tohto vypadáva a je vlastníkom skutočne subštandardnej komunikácie.

Podniky robia, čo dokážu, a snažia sa týchto ľudí trénovať, koučovať alebo sa ich zbaviť, ale veľmi často dochádza k tomu, že pretože jednému z nich podnik istý čas hulvátske správanie trpel, navyknú si ostatní okolo neho tiež po ňom siahať, keď chcú dosiahnuť svoje.

Nepríjemní nadriadení alebo kolegovia sú nepríjemní viacerými spôsobmi. Môžu vás neustále znižovať a zosmiešňovať, môžu šíriť negativitu, môžu vyvolávať drámy a stres, môžu do vás zadierať a provokovať spory – a vo väčšine týchto prípadov ste bezmocní a neurobíte s tým vôbec nič. Napriek tomu vaša vlastná výkonnosť nesmie utrpieť tým, že niekoho takého máte v svojom okolí. Takže miesto rozčuľovania sa potrebujete stratégiu.

Vopred sa pripravte na kontakt s nimi

Ak tak neznášate konflikty ako bežní ľudia, môžete sa snažiť vyhnúť spolupráci s nepríjemným človekom. Niekedy sa to dá a vtedy je to veľmi elegantné riešenie, ale hlavne v pracovnom svete si často nemôžete vyberať, s kým ste v kontakte a s kým nie. Niekedy sa vám možno podarí kontakt obmedziť, ale stále tam bude ešte nejaká zvyšková potreba byť s nepríjemným človekom v styku – či už na chodbe, v kuchynke, na obede… Mentálne sa na tieto kontakty pripravte vopred. Pripomínajte si, že daný človek nie je pre váš život dôležitý a že je jedno, ako sa bude správať, vy zo situácie odídete a môžete na to zabudnúť. Buďte nachystaní čeliť nepríjemnému kolegovi pokojne a ak chcete, premeňte to na vnútornú hru, kto koho vyvedie z rovnováhy prvý. Ak s ním musíte mať do činenia pracovne, udržiavajte vecný tón a vracajte sa znova a znova k tomu, čo potrebujete dosiahnuť. Nepustite cez pery nič, čo nie je zamerané na dosiahnutie cieľa, a držte vzájomný kontakt čo najkratšie.

Takisto ak máte šéfa, ktorý do vás večne zadiera, a nemôžete sa nechať preradiť do iného tímu, tak jeho reči berte ako oriešok pre Popolušku – potrebujete ho rozlúsknuť a vybrať z neho tú vecnú informáciu a zvyšký balast jednoducho hodiť za hlavu. „Áno – dobre – dohodnutí.”

Neskočte im na návnadu

Vyrývační ľudia vás chcú vytočiť, aby ste reagovali emotívne, pretože to im dáva pocit nadradenosti nad vami. Ak sa snažia dostať sa vám pod kožu znevažujúcimi alebo krutými poznámkami na vašu adresu, nedajte sa. Vraví sa: „Neškriepte sa s blbcom. Stiahne vás nadol na svoju úroveň a tam vás porazí svojou nadradenou praxou.” Ak sa necháte zatiahnuť do hádky, všetci si budú pamätať, ako ste po sebe kričali, ale nikoho nebude zaujímať, kto začal a prečo. Keď nepríjemný človek dobiedza alebo brýzga, jednoducho vecne skonštatujte: „Je mi ľúto, že to vnímaš takto, ale je to tvoj pohľad a máš právo na hocijaký pohľad, ktorý si si zvolil(a).” Keď to zopakujete niekoľkokrát po sebe (nikdy nevysvetľujte, ako inak by to mal vnímať), nepríjemný človek sa buď vlastnou emóciou celkom zahltí s „vyhorí”, alebo zistí, že narazila kosa na kameň, a vrčiac a brýzgajúc opustí bojisko a vy máte pokoj.

Riešte problémy proaktívne

Je to veľmi ťažké, ale najlepší spôsob, ako narábať s naštrbeným vzťahom, je otvorene sa o tom porozprávať. Nájdite si čas, kedy býva nepríjemný človek menej nepríjemný ako obvykle (obed, po dokončení dôležitého projektu a podobne) a sadnite si spolu. Spýtajte sa ho, čo môžete urobiť na vašej strane pre zlepšenie spolupráce. Aj keď ste presvedčení, že situáciu ste nezavinili vy, ale keď prejavíte od seba ochotu riešiť veci, môže sa nepríjemný človek trochu nalomiť a zmierni svoj konfrontačný štýl.

Buďte realisti a neočakávajte priveľa

Buďte si vedomí toho, že k niektorým potýčkam medzi rozdielnymi osobnosťami jednoducho musí dôjsť. Je to otázka rozdielnych hodnôt, rozdielnych štandardov a rozdielnych životných skúseností. Nedokážete vyhovieť každému; niekomu môžete pripomenúť nepríjemný zážitok s niekým iným – a už je tu problém. Neriešte, pokiaľ sa to drží v rámci únosnosti a neznemožňuje vám to vykonávať svoju prácu. Miesto toho sa sústreďte radšej na ľudí, s ktorými vychádzate dobre, a hlavne si nikdy nedovoľte nepríjemného človeka rozoberať s inými.

Keď to prekročí únosnosť, urobte potrebné kroky

Niektorí ľudia sú rovnako nepríjemní voči každému – majú nejapné žarty, vyrušujú, chvastajú sa a všetci svorne prevraciate očami. Ale je to iné, keď sa nepríjemný človek svojím správaním zastrelí výlučne na vás. Ak nepomohlo porozprávať sa s ním a hľadať riešenie a keď máte pocit, že vás emocionálne rozkladá, choďte sa poradiť na HR útvar. A ak by výpadmi nepríjemného človeka mal utrpieť váš pocit sebahodnoty alebo vaša pracovná výkonnosť, pouvažujte o tom, či nezmeníte pracovisko. Pracovísk je veľa; nervy máme len jedny.

 5,326 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.