10 chýb, ktorými šéfovia odpudzujú svojich najlepších pracovníkov

Keď zamestnanci odchádzajú, často neodchádzajú od práce, ale od svojho nadriadeného. Gallup Engagement Index ukazuje že takmer každý piaty zamestnanec za posledný rok kvôli nadriadenému pomýšľal na odchod z práce.

Máte v podniku vysokú fluktuáciu? Zohnať človeka nebýva ľahké a zapracovať ho stojí tiež niečo, zdržiava sa práca a klesá kvalita. Ak si chcete udržať tých najlepších ľudí, mali by ste sa vyhnúť týmto 10 chybám nadriadených:

Chyba 1: Zaujímate sa, až keď niečo zlyháva.

Nadriadení by sa mali zaujímať aj priebežne. Len tak budú mať skutočne aktuálne informácie a vaši podriadení budú mať pocit, že ich práca je dôležitá.

Chyba 2: Preťažujete podriadených.

Mnoho nadriadených si zamieňa nadčasy s produktivitou. Chvália pracovníkov, ktorí sedia nad vecami aj po pracovnej dobe – a najlepšie každý deň. Dobrý nadriadený by však mal vedieť zadeliť prácu tak, aby bola urobiteľná v pracovnej dobe. Iste, keď idú nové projekty, treba extra zabrať – ale urobiť z toho denný režim vedie len k vyčerpanosti, chybovosti, poklesu záujmu a výkonnosti. Google napríklad svojim pracovníkom dáva 20% pracovného času na súkromné prokjekty, pretože kto sa nemusí do práce siliť, ale sa venuje niečomu, čo ho zaujíma a baví, je produktívnejší a vyrovnanejší.

Chyba 3: Nedostatočne pracovníkov vyťažujete.

Ešte horšia ako stres je nuda. Ak je pracovník nevyťažený, považuje svoju robotu za nedôležitú a je demotivovaný. Na to, aby ste sršali nápadmi, potrebujete istú mieru stresu. Preto by sa pracovníci nemali nikdy cítiť nevyťažení.

Chyba 4: Ste nezáväzní.

Byť šéfom znamená robiť rozhodnutia- a to aj ťažké. Ale veľa šéfov chce byť čo najdlhšie nezáväzných, nechávajú si otvorené všetky možnosti a snažia sa vyhovieť všetkým. Pomenujte jasne, čo od tímu očakávate. Stanovujte jasné ciele a nezahmlievajte. Buďte záväzní, spoľahliví a dôslední.

Chyba 5: Nedávate priestor pre vlastné nápady.

Dobrí pracovníci sa potrebujú rozvíjať, pretože nielen šéfove nápady sú dobré. Načúvajte podriadeným a berte ich nápady vážne. Ak ich nápady budete dlhodobo ignorovať, prestanú jedného dňa rozmýšľať a budú len vykonávačmi vašich rozkazov. Alebo odídu.

Chyba 6: Neprejavujete vaše uznanie.

Uznanie a pochvala sú dôležité pre motiváciu pracovníkov. Mali by ste však vedieť, že každého pracovníka motivuje iná forma uznania: jeden sa teší z bonusu alebo väčšej zodpovednosti, druhý potrebuje pochváliť pred nastúpenou jednotkou. Zistite, čo ktorý pracovník potrebuje, a dajte mu to.

Chyba 7: Sekírujete nezmyselnými pravidlami.

Zákaz počúvať pri práci hudbu, zákaz pracovať z domu, zákaz súkromných správ, zákaz mať na pracovnom stole fotografie z dovolenky. Dobrí pracovníci vedia, ako majú produktívne a úspešne pracovať. Nepotrebujete im predpisovať, kedy si musia robiť prestávky, či smú ticho počúvať hudbu alebo premeniť kanceláriu 35 rôznymi rastlinami na džungľu. Dajte pracovníkom dostatočne voľnú ruku, potom ich bude aj práca viac baviť.

Chyba 8: Držíte ciele v utajení.

Podnik robí mnoho rozhodnutí: ceny sa upravujú, pracovníci sa prepúšťajú, projekty sa rušia. Samozrejme, že nepotrebujete každé rozhodnutie pred tímom obhajovať a vysvetľovať. Ale ak vysvetlíte pozadie rozhodnutí, dokážu pracovníci pochopiť aj nepopulárne rozhodnutia. Dobrí pracovníci chcú vedieť, kam celý podnik smeruje a prečo sa oplatí za niečo sa zasadzovať. Dovoľte pracovníkom vnímať aj veľký obraz.

Chyba 9: Nepreberáte zodpovednosť.

Nadriadení nesú zodpovednosť. To je ich hlavná úloha. Keď v tíme niečo nefunguje alebo sa pokazilo, nesmie dobrý šéf zakaždým prevaliť zodpovednosť nadol, ale ju potrebuje niesť aj on.

Chyba 10: Mikromanažujete.

Pre väčšinu podriadených niet ničoho demotivujúcejšieho ako mikromanažujúci nadriadený. Mikromanažér rozdelí síce úlohy tímu, ale potom chodí a kontroluje každý jeden krôčik a nástojí na tom, aby sa veci diali podľa neho. Tým vysiela signál, že svojich podriadených považuje za nedôveryhodných. To ich frustruje a demotivuje. Miesto kontroly si teda zaveďte delegovanie.

 3,660 total views,  6 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.